Aktualności

Bezpieczna sprzedaż - #PoradnikZakupowy

Platformy sprzedażowe cieszą się ogromną popularnością. Z łatwością można na nich wystawić rzeczy, których już nie potrzebujemy. Wydawać by się mogło, że to bezpieczny sposób na zrobienie pożytku z niechcianych przedmiotów. O czym nie powinniśmy zapominać? O bezpieczeństwie i zdrowym rozsądku. Nawet tu oszuści próbują wyłudzić dane lub pieniądze!


Platformy sprzedażowe – proste, ale czy bezpieczne?

Sprzedaż w internecie jest prosta:

1.      Tworzysz konto.

2.      Dokładnie opisujesz rzeczy, które chcesz sprzedać wraz ze zdjęciami.

3.      Określasz formę sprzedaży – kup teraz, licytacja, itd.

4.      Wybierasz sposoby dostawy produktów – przesyłka, odbiór osobisty, itd.

5.      Wyceniasz elementy i podajesz kwotę.

6.      Zatwierdzasz.

Oferta gotowa! Teraz, kiedy produkt jest wystawiony wystarczy czekać na propozycję kupna.

 

Wszystko wydaje się bardzo proste, jednak zastanówmy się jakie kroki możesz podjąć żeby zwiększyć swoje bezpieczeństwo. Zacznijmy od początku.

·        Zapoznaj się z regulaminem. To podstawowa czynność jaką należy wykonać – dzięki temu dowiesz się jakie przysługują Ci prawa i jakie masz obowiązki jako sprzedający.

·        Tworząc konto na jakiejkolwiek platformie czy stronie internetowej pamiętaj o ustawieniu silnego hasła – stosuj minimum 14 dużych i małych znaków[1]. Warto pamiętać o zasadzie jedno hasło do jednej usługi – różne hasła do usług pozwolą uchronić Twoje dane w przypadku wycieku z jednego z serwisów.

·        Zakładając konto rozważ ilość podawanych informacji o sobie – pamiętaj, że nie wszystkie pola są obowiązkowe. Te, które trzeba wypełnić będą odpowiednio oznaczone.

·        Wystawiając rzeczy na sprzedaż trzeba pamiętać, że cały proces sprzedażowy odbywa się za pośrednictwem platformy.

 

Zagrożenia jakie mogą czyhać na sprzedających.

 

Bezpieczeństwo konta i ogólna wiedza na temat regulaminów portali to podstawa. Trzeba być też świadomym zagrożeń jakie mogą stanowić przestępcy. Sprzedaż internetowa to łakomy kąsek. Oszuści próbują wykorzystać każdą nadarzającą się możliwość: podszywanie się pod pracowników platformy sprzedażowej, firmy kurierskiej, platformy płatnościowej/banku czy zainteresowanych Twoją ofertą. To przykłady działań przestępców, na które możesz natrafić.

W jaki sposób mogą się z Tobą kontaktować?

·        jeśli ktoś z potencjalnych kupujących zgłosi się do Ciebie z prośbą o podanie Twoich danych kontaktowych – uważaj! Prawdopodobnie masz do czynienia z oszustem, a udostępniony numer telefonu czy adres e-mail może skutkować tym, że przestępca będzie próbował się z Tobą kontaktować lub wysyłać fałszywe komunikaty, np. SMSy dotyczące potwierdzenia płatności.

·        Jeśli zostaniesz poproszony przez kupującego o przelew weryfikacyjnego na np. 1 zł – zachowaj ostrożność. Oszuści w ten sposób zdobywają dane.

·        Jeśli skontaktuje się z Tobą rzekomy pracownik portalu sprzedażowego z prośbą o podanie danych, w tym danych logowania możesz być pewien, że to próba oszustwa – pracownik nigdy o nie, nie zapyta! Dane logowania mają być znane jedynie Tobie. Nie udostępniaj ich nikomu!

·        Uważaj na wiadomości, w których ktoś będzie podawał się za pracownika pomocy technicznej i będzie namawiał Cię do podania danych lub instalacji dodatkowej aplikacji lub oprogramowania – zakończ rozmowę! Przestępcy podszywając się pod pracowników próbują uzyskać dostęp do danych logowania, bankowości czy Twojego urządzenia.

·        Jeśli po sprzedaży produktu otrzymasz wiadomość z prośbą o podanie danych w celu wykonania przelewu to może być próba wyłudzenia!

·        Pamiętaj, aby nikomu nie podawać numeru swojej karty płatniczej, by móc Ci przelać na nią pieniądze za produkt. Karta płatnicza nie umożliwia wpłat!

 

Przestępcy tworzą wiele wersji scenariuszy. Jeśli masz podejrzenie, że kontaktuje się z Tobą oszust – zgłoś to na platformie sprzedażowej. Jeśli zaś padłeś/aś ofiarą oszustwa zawiadom o tym odpowiednie organy.

Pamiętaj! Wszystkie próby oszustw i wyłudzeń zgłaszaj do CERT Polska!



Poradnik Zakupowy - strona główna: przejdź.


[1] Więcej na temat bezpiecznych haseł dostępnych na stronie CERT Polska: https://cert.pl/bezpieczne-hasla/ [dostęp: 8.04.2024]