Aktualności

Podsumowanie Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa w 2018 roku

 • Połączone kadry z wydarzeń w ramach Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa w 2018 roku
  Podsumowanie Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa w 2018 roku

45 inicjatyw oraz wydarzeń, 30 partnerów, 7 patronów honorowych - to najkrótsze podsumowanie Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa w 2018 roku. Tak duże zainteresowanie kampanią oraz owocna współpraca sprawiły, że Polska znalazła się w czołówce najbardziej aktywnych państwu UE. Ogólnoeuropejska kampania, znana jako ECSM, organizowana jest przez ENISA (Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji) z inicjatywy Komisji Europejskiej. W Polsce inicjatywę koordynuje NASK PIB.

 

W październiku już po raz szósty podnosiliśmy świadomość na temat cyberbezpieczeństwa i nowoczesnych technologii. Naszym celem było nie tylko przestrzeganie przed potencjalnymi zagrożeniami, ale również promowanie odpowiedzialnego korzystania z sieci. Każdy tydzień ECSM miał swój temat przewodni: Cyberhigiena, Edukacja, Cyber Scams oraz Nowoczesne technologie. 

 

Obchody ECSM cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dzięki tak dużemu zainteresowaniu, nasz kraj znalazł się w czołówce najbardziej aktywnych państw UE, które brały udział w ECSM. Pozyskaliśmy również 7 patronów honorowych, w tym Prezesa Rady Ministrów, Ministra Cyfryzacji czy Biuro Bezpieczeństwa Narodowego (załącznik nr 3).

 

Kick off event, czyli inauguracja ECSM

Inauguracja obchodów Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa odbyła się 1 października w „Przestrzeni from Facebook”, przy ul. Koszykowej w Warszawie. Wydarzenie rozpoczęła debata „Nowoczesne technologie wyzwaniem dla Polski”, w której udział wzięli sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Karol Okoński, prezes Urząd Komunikacji Elektronicznej Marcin Cichy oraz Krzysztof Silicki, p.o. dyrektor Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej PIB.

Po debacie odbyło się 13 prezentacji, które podzielone zostały na trzy bloki tematyczne:

 1. 1. Spoglądając w kryształową kulę... – trendy przyszłości i wyzwania związane z nowoczesnymi technologiami
 2. 2. Cyberbezpieczeństwo w skali mikro – dziecko i rodzic wobec wyzwań przyszłości
 3. 3. Cyberbezpieczeństwo w skali makro – polski ekosystem cyberbezpieczeństwa (wyzwania i dobre praktyki)

Łącznie, we wszystkich prelekcjach, chęć udziału zgłosiło blisko 90 osób.

 

Wyróżnione inicjatywy

W czasie obchodów ECSM w Polsce odbyło się łącznie 45 inicjatyw oraz wydarzeń dotyczących cyberbezpieczeństwa. Część z nich organizowana była w ramach działań NASK PIB, który koordynował akcję, część w ramach współpracy nawiązanej z partnerami, a niektóre realizowane były samodzielnie przez partnerów kampanii.

 

Oprócz konferencji dla profesjonalistów, nie zabrakło kampanii edukacyjnych dla zwykłych internautów, pokazów filmowych, warsztatów dla dzieci i młodzieży czy szkoleń dla osób związanych z organizacją i przeprowadzaniem wyborów. Wśród inicjatyw były m.in.:

 •  

 • Konferencja SECURE 2018

 • Nowoczesne rozwiązania techniczne, wyniki badań i analiz oraz rekomendacje w budowie systemu cyberbezpieczeństwa – przez dwa dni konferencji SECURE 2018 specjaliści w dziedzinie bezpieczeństwa komputerowego wymieniali się wiedzą i doświadczeniami. Konferencję, organizowaną przez NASK i CERT Polska po raz 22. odwiedziło ponad 600 gości. Prezentacje przygotowało 50 prelegentów, a stoiska firmowe 20 wystawców.

 •  
 • Kampania informacyjna EUROPOLU o wyłudzeniach (tzw. SCAMs) 

 • Przez cały trzeci tydzień publikowaliśmy w naszych kanałach komunikacyjnych grafiki oraz wideo, które zwracały uwagę na problem oszustw i wyłudzeń w Internecie (m.in. oszustwa podczas zakupów online, fałszywe strony banków, phishing, oszustwa „na dyrektora”). Materiały były szeroko udostępniane przez użytkowników, co przełożyło się na duży zasięg akcji.
 •  
 • Szkolenie dla Komitetów Wyborczych i KBW

 • Przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi w Polsce zorganizowaliśmy szkolenie. W programie znalazły się zagadnienia dotyczące zagrożeń w Internecie, teorii spisków, dezinformacji w okresie wyborów czy prezentacja portalu BezpieczneWybory.pl. Wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele NASK, Akademii NASK, Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń oraz Google.
 •  
 • Cykl bezpłatnych pokazów filmowych

 • We współpracy z Festiwalem Against Gravity zorganizowaliśmy cykl bezpłatnych pokazów filmowych. Prezentowane obrazy dotyczyły szeroko pojętej tematyki cyberbezpieczeństwa, a uczestnicy mogli zobaczyć tytuły takie jak „Zero Days”, „Citizenfour”, „Pre-Crime. Inwigilacja 3.0”, „Facebookistan” oraz „Dobry Amerykanin”.
 •  
 • Kompetencje przyszłości i praca w nowoczesnych technologiach

 • Zorganizowaliśmy warsztaty dla młodzieży, ukazujące prognozy rynku pracy, a także pokazujące możliwości pracy w nowoczesnych technologiach nie tylko dla specjalistów IT, ale również dla humanistów. O swoich doświadczeniach opowiadali m.in. prelegenci z CERT Polska, Gumtree Polska, Geek Girls Carrots.
 •  
 • Wielki Test o Internecie

 • W studiu Telewizji Polskiej test rozwiązywali znani artyści i sportowcy. Widzowie mogli natomiast odpowiadać na pytania online na stronie internetowej lub poprzez aplikację na smartfony. Na zwycięzców testu czekały roboty edukacyjne ufundowane przez NASK: DASH, loFi, mBot, Ozobot, Photon.

 •