Aktualności

Rozpoczęliśmy obchody Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa!

Jakich kompetencji potrzebujemy w dobie cyfrowej rewolucji? Na to pytanie odpowiedzieli uczestnicy inauguracji obchodów Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa. Wydarzenie odbyło się 30 września w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. 

 

- Biorąc pod uwagę tempo cyfrowej rewolucji i wielkie zmiany społeczne jakie za sobą niesie, musimy już teraz zadawać sobie pytanie: jakich kompetencji będziemy potrzebować w przyszłości? Znikną dobrze nam znane zawody, a w ich miejsce pojawią się nowe. Aby dobrze przygotować się na te wyzwania, już dzisiaj musimy rozmawiać o tym, co przyniesie przyszłość – mówił Krzysztof Silicki, Dyrektor ds. Cyberbezpieczeństwa i Innowacji NASK.

 

Konferencję rozpoczął przegląd badań, dotyczący trendów kształtujących edukację przyszłości i kompetencje cyfrowe, który przedstawiła Justyna Balcewicz z Zespołu Analiz Strategicznych i Wpływu Nowoczesnych Technologii NASK. Następnie wykład otwierający wygłosiła prezes Fundacji Digital University Jowita Michalska, która opowiedziała o edukacji w świecie nowoczesnych technologii i kompetencjach przyszłości. Wykład był punktem wyjścia do debaty: „Rewolucja cyfrowa – jakich kompetencji nam potrzeba?” . W rozmowie udział wzięli przedstawiciele administracji rządowej (MC, NCBC), środowiska akademickiego (NASK PIB, DeLab UW) oraz organizacji pozarządowych (Digital Poland) i biznesu (KIGEIT, PIIT).

 

Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa

Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa (European Cyber Security Month, ECSM) to ogólnoeuropejska kampania organizowana przez ENISA z inicjatywy Komisji Europejskiej. Przez cały październik we wszystkich krajach członkowskich organizowane są wydarzenia, które mają podnieść świadomość na temat bezpieczeństwa w sieci oraz nowoczesnych technologii.

 

– Tak duże zainteresowanie kampanią oraz świetna współpraca sprawiły, że Polska znalazła się w czołówce najbardziej aktywnych państw w Unii Europejskiej.  W tym roku chcemy powtórzyć ten sukces, a nawet zawalczyć o jeszcze lepszy wynik – mówił minister cyfryzacji Marek Zagórski.

 

Kampanię w Polsce po raz siódmy koordynuje NASK PIB, jednak swoją inicjatywę może zgłosić każdy. Aby to zrobić należy wypełnić formularz na stronie www.bezpiecznymiesiac.pl lub wysłać opis inicjatywy na ecsm@nask.pl. Tegoroczną edycję ECSM swoim honorowym patronatem objęli Prezes Rady Ministrów, Ministrowie Cyfryzacji, Obrony Narodowej, Edukacji, Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Przedsiębiorczości i Technologii, Spraw Zagranicznych, Infrastruktury, Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, Inwestycji i Rozwoju, a także Biuro Bezpieczeństwa Narodowego oraz Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. 

 • Dyrektor Krzysztof Silicki otwiera obchody Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa.
  Dyrektor Krzysztof Silicki otwiera obchody Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa.
 • Prezes Fundacji Digital University Jowita Michalska wygłosiła wykład otwierający obchody Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa.
  Prezes Fundacji Digital University Jowita Michalska wygłosiła wykład otwierający obchody Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa.
 • Minister Cyfryzacji Marek Zagórski udziela wywiadów podczas inauguracji Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa.
  Minister Cyfryzacji Marek Zagórski udziela wywiadów podczas inauguracji Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa.
 • Justyna Balcewicz przedstawiła trendy kształtujące edukację przyszłości.
  Justyna Balcewicz przedstawiła trendy kształtujące edukację przyszłości.
 • Debata podczas obchodów Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa
  Debata podczas obchodów Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa