Wakacje 2022

Wakacyjny Cyberporadnik - Twój wizerunek online.

Jedną z najlepszych pamiątek, jakie przywozimy z wakacji to zdjęcia i filmy z miejsc, które odwiedziliśmy. Dzięki rozwojowi technologii są one w wysokiej rozdzielczości, ich jakość oddaje wszystko to co zobaczyliśmy, a dzięki temu, że zawsze są pod ręką (najczęściej w naszym smartfonie lub w chmurze), możemy do nich wracać, kiedy tylko chcemy.

Nasze zdjęcia i filmy wakacyjne chętnie pokazujemy naszym znajomym i bliskim, a także dzielimy się nimi w mediach społecznościowych. Zanim je opublikujemy warto się zastanowić, jakie informacje o nas można z nich wyczytać oraz kto i w jaki sposób może to wykorzystać.

  • Przede wszystkim pamiętaj, że każda Twoja aktywność w internecie pozostawia po Tobie cyfrowy ślad, a zdjęcia i filmy raz wrzucone do sieci, pozostają w niej na zawsze. To, co teraz jest dla Ciebie atrakcyjne i zabawne, za kilka miesięcy może być wstydliwe. Pomyśl, zanim wrzucisz do sieci prywatne zdjęcia lub filmy.
  • Zdjęcia i filmy, które zamieścisz na swoich profilach społecznościowych mogą trafić do Twojego pracodawcy, rekruterów i innych osób. Jeśli je wstawiasz, zadbaj o swoją prywatność i chroń swój wizerunek.
  • Dbaj nie tylko o swoją prywatność, ale również o prywatność swoich bliskich. Nie udostępniaj zdjęć swojego dziecka, zwłaszcza z plaży lub basenu. Mogą trafić w niepowołane ręce.
  • Podczas wakacji chętnie poznajemy nowych ludzi i jesteśmy otwarci na różne relacje i znajomości. Zanim jednak podzielimy się z kimś prywatnymi informacjami na nasz temat lub prześlemy intymne materiały zastanówmy się, jak one mogą zostać wykorzystane. Niestety nie wszyscy mają czyste intencje – uważaj, aby nie paść ofiarą szantażu z wykorzystaniem Twoich prywatnych zdjęć.
  • Jeśli udostępniasz relacje na żywo, pokazujesz swoją lokalizację lub w inny sposób dzielisz się tym, że nie ma Cię w miejscu zamieszkania, pamiętaj, że możesz ściągnąć do domu złodziei.
  • Wielu z nas po kupieniu biletu lotniczego, na koncert lub festiwal, zarezerwowaniu wycieczki lub innej aktywności, publikuje je na swoich profilach w mediach społecznościowych. Staraj się tego unikać – dane zawarte na Twoim bilecie mogą zostać wykorzystane przez oszustów.
  • Pamiętaj, aby nigdy nie udostępniać swoich prywatnych danych osobom, których nie znasz. Nie podawaj też haseł ani kodów dostępu do poczty email, konta bankowego. Nigdy nie podawaj numerów karty płatniczej osobom trzecim.
  • Jeśli korzystasz z mediów społecznościowych i chętnie dzielisz się swoimi zdjęciami i filmami z innymi, pamiętaj o ustawieniach prywatności, dzięki temu osoby trzecie nie będą miały do nich dostępu.
  • Zadbaj o szyfrowanie swoich danych w telefonie, karcie pamięci i innych urządzeniach - w razie utraty sprzętu osoby niepowołane nie będą mogły ich przeglądać.

 

 

Więcej na temat różnych oszustw #cyberscam i zagrożeń, dowiesz się z zakładki Baza wiedzy.

 

 

 

Finansowane ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Teksty artykułów wyrażają jedynie poglądy autorów i nie mogą być utożsamiane z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.