Aktualności

Międzynarodowy Dzień Fact-Checkingu.

Dziś, 2 kwietnia 2024 obchodzimy Międzynarodowy Dzień Fact-Checkingu - dzień, który podkreśla wagę prawdziwych informacji i walki z dezinformacją.

 

„Pomysł obchodzenia Międzynarodowego Dnia Fact-Checkingu (International Fact-Checking Day) zgłoszony został na konferencji dla dziennikarzy i fact-checkerów organizowanej przez London School of Economics w czerwcu 2014 r. Święto zostało oficjalnie utworzone w 2016 roku i po raz pierwszy obchodzone 2 kwietnia 2017 roku. Święto obchodzone jest 2 kwietnia, dzień po pierwszym dniu kwietnia, który jako Prima Aprilis jest tradycyjnym „świętem dezinformacji” i wprowadzania w błąd - dla „zachowania równowagi.

Fact Chacking to proces mający na celu weryfikowanie informacji, dokładne sprawdzanie faktów w wiarygodnych źródłach, konfrontowanie możliwie licznych potwierdzeń w opracowaniach lub dokumentach na piśmie lub w formie materiałów audio-wideo".[1]

 

W erze cyfrowej, gdzie informacje rozprzestrzeniają się błyskawicznie przez internet i media społecznościowe, łatwość w manipulacji faktami staje się coraz większym wyzwaniem. Pokazały to dwa wydarzenia – pandemia COVID-19, a z nią dezinformacja dotycząca szczepionek, i agresja Rosji na Ukrainę, co przełożyło się na szerzenie dezinformacji w państwach bezpośrednio niezaangażowanych w wojnę. Dlatego też, dziś bardziej niż kiedykolwiek, kluczowe jest, abyśmy zdawali sobie sprawę z konieczności sprawdzania wiarygodności informacji przed ich dalszym rozpowszechnianiem. Sprawdzajmy fakty, zadawajmy pytania, kwestionujmy wątpliwe treści i promujmy kulturę krytycznego myślenia. Dzięki temu możemy skuteczniej przeciwdziałać dezinformacji i budować społeczeństwo oparte na prawdziwych, rzetelnych informacjach.

 

Warto podkreślić, że walka z dezinformacją to zadanie, które należy podjąć wspólnie - jako pojedyncze osoby, społeczności i instytucje. Poprzez promowanie kultury fact-checkingu i wspieranie inicjatyw mających na celu poprawę jakości informacji, możemy skutecznie przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się fałszywych treści.

 

W walce z #fakenews pomaga wiele portali zajmujących się weryfikacją informacji, których działalność warto śledzić w mediach społecznościowych. Są to m.in. #WłączWeryfikację - NASK  (https://www.facebook.com/WeryfikacjaNASK),  Stowarzyszenie Demagog (Demagog), Konkret24 (Konkret24), #FakeHunter (FakeHunter), GovTech Polska (GovTech Polska), PAP (Polska Agencja Prasowa), Na fali nauki (Na fali nauki), Fakenews.pl (@fakenews.polska) i

 

W  jaki sposób weryfikować informacje, by nie dac się oszukać? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule "Jak nie dać się zwieść? 5 złotych zasad pomoże ochronić Cię przed dezinformacją".