Aktualności

15 lipca - Światowy Dzień bez telefonu komórkowego

„Telefon” towarzyszy nam niemal przez całą dobę m.in. budzi nas, informuje o pogodzie, pozwala zweryfikować natężenie ruchu w drodze do pracy, dostarcza aktualnych wiadomości… jest naszym oknem na świat, jest naszą trzecią ręką, jest… no właśnie, a gdyby tak go przypadkiem nie było?

15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez telefonu komórkowego, a to dobra okazja by na chwilę się zatrzymać i włączyć tryb offline. Ciągle napływające wiadomości, nowe powiadomienia, statusy, mnóstwo zdjęć, setki filmików. Łatwo o przekonanie, że każde odcięcie się od napływających informacji – jak odłożenie smartfona, rozładowanie baterii – grozi całkowitym „wypadnięciem z obiegu”.

 

W takich sytuacjach mamy do czynienia z FOMO (ang. Fear of Missing Out), czyli lękiem przed odłączeniem, obawą, że jeśli choć na chwilę będziemy poza Internetem, to bezpowrotnie umknie nam coś bardzo istotnego, stracimy kontakt z ważnymi dla nas osobami i sprawami. O tym zjawisku mówimy obecnie najczęściej w kontekście mediów społecznościowych, ponieważ to właśnie za ich pośrednictwem wymiana informacji narasta w lawinowym tempie. Czym się przejawia FOMO? Między innymi potrzebą ciągłego zerkania na telefon; reagowaniem na każde powiadomienie lub dźwięk dobiegający z urządzenia, przerywaniem wykonywanych czynności, by odebrać wiadomość; wahaniem nastrojów zależnym od pozytywnych lub negatywnych reakcji na własne materiały zamieszczane w sieci; trudnością ze skupieniem, koncentracją uwagi a także problemami z zaśnięciem.

Raport „FOMO 2022. Polacy a lęk przed odłączeniem” pokazuje, że wysoki poziom sfomowania dotyka 17% badanych, co przekłada się na ponad 4 miliony ludzi odczuwających najwyższy stopień lęku przed odłączeniem. Warto zwrócić uwagę także na to, że FOMO najczęściej dotyka najmłodszych respondentów i ten trend od kilku lat się utrzymuje. Ponad 40% wysoko sfomowanych badanych wykazuje się również wysokim poziomem uzależnienia od telefonu i odczuwa przeciążenie napływającymi informacjami.

 

Zamień FOMO na JOMO!

Po drugiej stronie medalu mamy zjawisko JOMO (z ang. Joy of Missing Out) czyli radość z świadomego bycia poza zasięgiem, które zdobywa coraz większe grono sympatyków, szczególnie wśród osób, które poczuły wysokie przebodźcowanie informacjami i metodą małych kroków, próbują poprawić swój cyfrowy dobrostan.

15 lipca czyli Światowy Dzień Bez telefonu komórkowego to idealny pretekst by dać sobie przerwę od Internetu, zwolnić tempo i skupić się na „tu i teraz”. Może warto zacząć spróbować od drobnych rzeczy jak np. wyjście na spacer bez telefonu lub wyłączenie powiadomień w serwisach społecznościowych na kilka godzin? Brzmi banalnie? Czas się przekonać jak jest naprawdę ????

 

 

 

  • Finansowane ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
    Teksty artykułów wyrażają jedynie poglądy autorów i nie mogą być utożsamiane z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.