Aktualności

28 lipca - Dzień Administartora Systemów (#SysAdminDay)

Kim jest administrator systemu? To superbohater (lub superbohaterka) systemów komputerowych, który pilnuje, naprawia, broni, chroni i tworzy bezpieczne sieci komputerowe.

 

 

 

Informatyk, specjalista IT lub po prostu admin - „imion" może mieć wiele, ale cel pozostaje niezmienny: okiełznać wszystko, co związane z technologią w Twojej firmie. Przynajmniej tak nam się wydaje, bo oprócz zgłaszanych przez użytkowników problemów, admin na swoich barkach naprawdę wiele obowiązków m.in.

 

 

* instalowanie oraz konfigurowanie sprzętu i oprogramowania,

 

* dbanie o stan techniczny sieci i sprzętu komputerowego,

 

* nadzorowanie, wykrywanie i eliminowanie nieprawidłowości,

 

* tworzenie kopii zapasowych i weryfikowanie ich poprawności,

 

* przydzielanie dostępów do systemów, oprogramowania,

 

* przestrzeganie i kontrolowanie wdrożonej polityki bezpieczeństwa,

 

* wdrażanie nowych rozwiązań, technologii oraz rozwijanie funkcjonalności obsługiwanych systemów.[1]

 

Pomysł na to święto zrodził się w 2000 roku. Ted Kekatos zainspirował się wówczas reklamą drukarek, w której to administrator został obdarowany smakołykami i kwiatami w podziękowaniu za instalację nowych urządzeń. Choć Ted od lat robił to samo w swojej firmie, podziękowań i smakołyków jednak nie otrzymał, postanowił więc założyć stronę SysAdminDay.com, zorganizował grilla i zaprosił swoich kolegów administratorów. Odzew był bardzo pozytywny, a tradycja wkrótce rozpowszechniła się na całym świecie. Świętowanie przypada zawsze w ostatni piątek lipca, w tym roku jest to właśnie 28 lipca.

 

Być może dla wielu osób praca admina jest niezrozumiała i zawiła, ale najważniejsze, że sprzęt działa! I za to podziękuj dziś swoim administratorom, to dzięki ich pracy możesz spokojnie pracować i nie martwić się o technologiczne pożary, wirusy i cyberataki.

 

 

Doceń administratora swojego, w sytuacji bez wyjścia – masz tylko jego ;)

 

 

 

[1] Klasyfikacja zawodów - administrator systemów komputerowych. [dostęp 2023-07-21]. (pol.).

 

 

 

  • 1920x1080-sysadminday_00
    1920x1080-sysadminday_00