Aktualności

13 września - Dzień Programisty

Dzień Programisty to szczególne święto celebrowane na całym świecie, obchodzony jest 256 dnia, który w 2023 roku przypada 13 września.

256 dzień roku jest datą szczególną. Dlaczego? Jest to święto wszystkich programistów, dzień celebrowany na całym świecie!  

W tym roku jest to 13 września. Skąd pomysł żeby Dzień Programisty przypadał właśnie tego dnia? Liczba 256 ma szczególne znaczenie, można ją zapisać na wiele sposobów, jednym z nich jest 28 – który przedstawia wartość, jednego bajtu informacji w postaci 8-bitowej. Oprócz najczęściej cytowanej wartości bajtu, 256 to także wartość, która ma swoje umiejscowienie w kodzie binarnym. 

Znanych jest wiele anegdotek związanych z programowaniem i samym zawodem programisty. Jedna z nich dotyczy określenia „programming bugs”.  

Błędy w oprogramowaniu w języku potocznym noszą miano „bugs”. Określenie to pojawiło się po awarii komputera Harvard Mark II, która dokonała się za sprawą ćmy! Pierwszy debugging przeprowadziła programistka admirał Grace Hopper za pomocą lusterka wyjętego z torebki, identyfikując problem słowami: „It’s a bug!”. Miało to miejsce w 1947 roku. 

Pamiętajmy, że programowanie to bardzo wszechstronna dziedzina. Języków programowania jest wiele, mają różne zastosowania i możliwości. Każdy programista ma swój ulubiony, na którym pracuje mu się najwygodniej. 

Samo programowanie określane jest językiem przyszłości, a kompetencje cyfrowe kluczowym aspektem związanym z rozwojem człowieka we współczesnym świecie.