Aktualności

12 października - Dzień Bezpiecznego Komputera

Żyjemy w czasach, w których komputery odgrywają ogromną rolę w naszym życiu. Służą nam do pracy, nauki, rozrywki i komunikacji. Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ostrożności i dbać o bezpieczeństwo naszych urządzeń.

W ramach promowania świadomości na temat bezpieczeństwa komputerowego, co roku 12 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Bezpiecznego Komputera. Jest to doskonała okazja, aby zastanowić się nad tym, jakie działania podejmujemy, aby chronić nasze komputery przed atakami i zagrożeniami sieciowymi. Warto poszerzać wiedzę na temat bezpieczeństwa komputerowego jak i również, dzielić się nią z innymi. 

 

Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych zasad dotyczących ochrony naszych komputerów a także bezpiecznego korzystania z Internetu:  

 •  

 • ➡ Regularnie sprawdzaj, czy Twój system operacyjny oraz wszystkie programy (w tym także programy antywirusowe) są zaktualizowane. Producent oprogramowania często wypuszcza poprawki zabezpieczeń, dzięki którym niwelowane są luki systemowe i podatność na nowe zagrożenia. Dzięki temu możesz zapobiec cyberatakom. 
   

 • ➡ Nie podłączaj do komputera urządzeń, których pochodzenie nie jest Ci znane. Pendrive’y, dyski zewnętrzne i inne nośniki danych przekazywane np. na konferencjach, przy promocji produktów mogą być niebezpieczne (np. zainfekowane przez szkodliwe oprogramowanie).  
   

 • ➡ Regularnie wykonuj kopie zapasowe danych przechowywanych na komputerze. Co najmniej jedną kopię przechowuj offline np. w chmurze lub na zewnętrznym dyskach (np. pendrive), które nie są stale podłączone do urządzenia. Robiąc kopie zapasowe zawsze sprawdzaj, czy możesz odtworzyć zapisane na nich dane. Jeśli posiadasz kopię zapasową ważnych dokumentów i plików, masz możliwość odzyskania ich bez płacenia okupu przestępcom. 
    

 • ➡ Stosuj długie i silne hasła, które są trudne do złamania – Twoje hasło powinno mieć co najmniej 14 znaków, nie może zawierać informacji o Tobie lub Twojej rodzinie (nie używaj dat urodzenia, imienia swojego pupila, tytułu ulubionej książki itp.). O tym, jak tworzyć silne hasła, dowiesz się z poradnika CERT Polska
   

 • ➡ Pod żadnym pozorem nikomu nie podawaj swoich haseł ani danych logowania. Nigdy nie możesz mieć pewności, kto i w jaki sposób je wykorzysta. 
    

 • ➡ Używaj uwierzytelnienia dwuskładnikowego, zwłaszcza przy korzystaniu z poczty elektronicznej, serwisów społecznościowych, komunikatorów. Możesz do tego wykorzystać token sprzętowy, np. U2F lub aplikację (np. Google Authenticator);  jeśli Twój usługodawca nie umożliwia włączanie wieloskładnikowego, rozważ zmianę usługi. 

 • Nie instaluj aplikacji, które sugerowane Ci są w rozmowie telefonicznej lub komunikatach e-mail/SMS przez osoby podające się za „konsultantów”, „serwis”, „pomoc techniczną” czy innego rodzaju przedstawicieli instytucji (np. banku), z której usług korzystasz. 
   

 • ➡ Z ostrożnością podchodź do linków i nie otwieraj załączników, co do których masz wątpliwości albo które otrzymałaś(-łeś) od nieznanych osób. Cyberprzestępcy wysyłają do nas różne wiadomości (poprzez e-mail, SMS-y, komunikatory, serwisy społecznościowe i inne), w których namawiają do kliknięcia przesłanego linku lub otwarcia załącznika. na szkodliwe i fałszywe strony internetowe lub zawierać złośliwe oprogramowanie. 
    

 • ➡ Zwracaj uwagę na adresy stron internetowych, z których korzystasz. Przestępcy bardzo często przygotowują fałszywe strony, które wyglądają jak prawdziwe portale internetowe, pod które się podszywają. Jeśli strona, na której jesteś, ma nieco inny adres niż zwykle (np. różni się choćby jedną literą), to prawdopodobnie jest fałszywa. W takiej sytuacji pod żadnym pozorem nie wprowadzaj danych logowania i zamknij stronę. 

 •  

 • ➡ Wszystkie incydenty związane z Twoim bezpieczeństwem internetowym możesz zgłaszać do CERT Polska. 

  

W dniu 12 października warto przypomnieć sobie o wszystkich tych zasadach i podjąć działania, które pomogą nam zachować bezpieczeństwo naszych komputerów. Pamiętajmy, że to my sami jesteśmy pierwszą linią obrony przed atakami cybernetycznymi.