Aktualności

Jak zadbać o bezpieczeństwo płatności bezgotówkowych? Zapoznaj się z poradami przygotowanymi przez NASK, CSIRT KNF i CBZC

15 minut – tyle zajmuje przeczytanie pięciu krótkich poradników na temat zagrożeń dotyczących cyfrowych transakcji finansowych, przygotowanych przez Państwowy Instytut Badawczy NASK, we współpracy z CSIRT KNF i Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości. Z perspektywy bezpieczeństwa naszych pieniędzy to może być najlepiej zainwestowany kwadrans.

Poradniki NASK, CSIRT KNF i CBZC dotyczące podstawowych aspektów bezpieczeństwa finansowego użytkowników internetu, zwłaszcza w obszarze płatności bezgotówkowych, będą systematycznie publikowane w okołotygodniowych odstępach, a finał całej akcji nieprzypadkowo przewidziany jest na 24 listopada 2023 r., czyli tzw. Black Friday.

 

Płatności bezgotówkowe, zwłaszcza te internetowe, na stałe weszły do naszego życia. Przede wszystkim są szybkie, wygodne, a przy zachowaniu rozsądku i zasady ograniczonego zaufania, również bezpieczne. Zanim zdecydujemy się na innowacyjne metody płatności sprawdźmy, czy usługodawca jest rzetelny i czy możemy mu powierzyć nasze dane i finanse – radzi ekspertka NASK, Anna Kwaśnik.

 

Każdy z poradników składa się z krótkiej części informacyjnej oraz z praktycznej sekcji poradniczej, przedstawiającej podstawowe zasady bezpieczeństwa omawianych kwestii. Opublikowanych zostanie pięć głównych artykułów (oraz podsumowanie), z których dowiemy się:

·       Jak bezpiecznie korzystać z płatności online;

·       Jak zadbać o bezpieczeństwo e-portfela;

·       O czym pamiętać, aby bezpiecznie korzystać z kart płatniczych;

·       Jak bezpiecznie realizować płatności mobilne;

·       Jakie są zalety i zagrożenia płatności zatwierdzanych biometrycznie.

 

Bezpieczeństwo online to fundament naszej cyfrowej egzystencji, a ochrona naszych danych i finansów powinna stanowić priorytet. Przygotowana przez nas seria artykułów o cyberbezpieczeństwie dostarcza kluczowych narzędzi i wskazówek, które podnoszą świadomość zagrożeń i pomagają chronić finanse. Dzięki nim każdy czytający dowie się, na co zwracać uwagę, dokonując płatności oraz jak prawidłowo realizować transakcje internetowe – zachęca do lektury kierownik CSIRT KNF, Paweł Piekutowski.

 

Plan publikacji

26 października: Serwisy płatności elektronicznych

3 listopada: Portfel elektroniczny

8 listopada: Karty płatnicze

15 listopada: Płatności mobilne

22 listopada: Płatności biometryczne

24 listopada: Podsumowanie

 

Współpraca NASK, CSIRT KNF i CBZC

Wszystkie poradniki zostaną opublikowane zarówno na stronie bezpiecznymiesiac.pl, jak i w serwisach CSIRT-u KNF i CBZC . Równie ważnym elementem akcji informacyjnej będą wpisy i infografiki umieszczone w mediach społecznościowych wszystkich współpracujących podmiotów. Przekierują one do poradników, ale równocześnie pełnić będą funkcję autonomicznych pigułek wiedzy w obrębie poszczególnych, omawianych zagadnień.

 

W ostatnich latach obserwujemy wyraźny wzrost popularności płatności metodami elektronicznymi. To duże ułatwienie i wygoda chociażby podczas zakupów on-line. Aby jednak korzystać z nich w bezpieczny sposób, warto wiedzieć, jakie zagrożenia czyhają na nas w trakcie ich realizacji. Dlatego w najbliższych dniach wspólnie z NASK i CSIRT KNF publikować będziemy na naszych stronach internetowych i w mediach społecznościowych materiały informacyjno-profilaktyczne, do zapoznania z którymi gorąco zachęcamy – podsumowuje podkomisarz Marcin Zagórski z Zespołu Prasowego Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

 

Świadomość i wiedza na temat zagrożeń związanych z płatnościami elektronicznymi to kluczowe, a równocześnie najskuteczniejsze fundamenty obrony przed cyberatakami. Obszar finansów i płatności jest przy tym szczególnie zagrożony, ponieważ to właśnie kradzież naszych pieniędzy jest ostatecznym celem cyberprzestępców, nawet jeśli na wcześniejszych etapach doprowadzają „tylko” do wyłudzenia danych czy innych szkodliwych działań.

Z tej perspektywy odpowiedź na pytanie, czy warto poświęcić łącznie około 15 minut (przy standardowym tempie czytania 200 słów na minutę), by poznać opublikowane poradniki, wydaje się oczywista. To może być kwadrans, który uchroni nas przed bardzo poważnymi stratami finansowymi, w tym nawet przed utratą oszczędności całego życia. Naprawdę dobrze zainwestowany kwadrans.

 

 

 

Projekt finansowany ze środków Ministra Cyfryzacji.

  • Artykuł wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiany z oficjalnym stanowiskiem Ministra Cyfryzacji.

  •