Aktualności

Digital Wallet

Alternatywa dla tradycyjnych kart płatniczych – płatność telefonem

Wirtualny portfel (in. digital wallet, e-wallet, e-portfel, portfel online) to konto założone u danego usługodawcy zajmującego się płatnościami online, które umożliwia przeprowadzanie różnych transakcji online w czasie rzeczywistym. Wirtualne portfele są cyfrowym odpowiednikiem tradycyjnych portfeli, które przeważnie trzymamy w kieszeni, torbie lub plecaku, a dzięki szerokiej ofercie różnych płatności online, cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Po właściwym skonfigurowaniu e-portfela użytkownicy mogą posługiwać się nim w sieci, ale również dokonywać płatności telefonem lub smartwatchem. E-portfel umożliwia użytkownikowi płatności za zakupy, usługi, przekazywanie pieniędzy pomiędzy ich użytkownikami, a także korzystanie z kart płatniczych, które zostaną pod niego podpięte.

 

Jak działają wirtualne portfele?

 

 Wybór odpowiedniego e-portfela zależy przede wszystkim od preferencji użytkownika. Warto pamiętać, że część z nich jest przypisana do konkretnych systemów operacyjnych na smartfonach, a pozostałe są zależne np. od operatora naszej karty płatniczej, z której chcemy korzystać w naszym portfelu.

 Większość e-portfeli wymaga zainstalowania aplikacji, gdzie należy wprowadzić nasze dane, w tym również dane karty płatniczej, z której chcemy dokonywać płatności. Dzięki specjalnym algorytmom i rozwiązaniom technicznym wprowadzane dane są zabezpieczane i szyfrowane w taki sposób, by cyberprzestępcy nie mogli ich przejąć.

 Kolejnym krokiem jest ustawienie sposobu autoryzacji przeprowadzanej transakcji – najczęściej jest nim kod zabezpieczający lub czynniki biometryczne (np. skan twarzy lub odcisk palca).

 Portfele płatnicze mogą być doładowywane określoną kwotą przez użytkownika lub mogą być zsynchronizowane z kartami płatniczymi. Sposób korzystania z nich zależy od nas.

 Po skonfigurowaniu wybranej przez nas aplikacji e-portfela, możemy zacząć z niego korzystać. Aby użytkowanie z e-portfeli było bezpieczne, musimy przestrzegać podstawowych zasad cyberhigieny.

  •  
  • Jak zadbać o bezpieczeństwo Twojego e-portfela?

  •  
  •  Nigdy nie podawaj nikomu swoich haseł i danych logowania. Stwórz silne i bezpieczne hasło i jeśli to możliwe, włącz weryfikację dwuetapową. Więcej informacji o bezpiecznych hasłach znajdziesz tutaj.
  •  Jeśli dokonujesz płatności internetowych, zawsze weryfikuj czy strona, na którą Cię przekierowano, jest prawdziwa. W tym celu zweryfikuj adres strony – jeśli zawiera błędy, literówki lub coś budzi Twoje wątpliwości, zrezygnuj z realizacji transakcji.
  •  
  • Pamiętaj, płatności realizowane przez portfele wirtualne, podobnie jak w przypadku kart płatniczych umożliwiają wykorzystanie procedury chargeback.

 

 

Źródła:

https://nbp.pl/wp-content/uploads/2023/05/Informacja-o-kartach-platniczych-Q42022.pdf

https://cert.pl/posts/2022/01/kompleksowo-o-haslach/

 

*Kampania NASK - PIB realizowana we współpracy z CSIRT KNF i CBZC.

 

 

Projekt finansowany ze środków Ministra Cyfryzacji.

  • Artykuł wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiany z oficjalnym stanowiskiem Ministra Cyfryzacji.

  •