Aktualności

6 kroków do cyberbezpiecznych Świąt!

Okres przedświąteczny kojarzy się przede wszystkim z przygotowaniami do zbliżających się świąt, rodzinnymi spotkaniami i – w wielu przypadkach – prezentami. Szczególnie w tym czasie, należy zachować wzmożoną czujność. Jak w ferworze tak wielu emocji dbać o cyberbezpieczeństwo?

 

Przedstawiamy 6 kroków do CYBERbezpiecznych Świąt:

 

1.      Wybierając zakupy w sklepach internetowych zwracaj szczególną uwagę na adres strony, na której się znajdujesz. Wyszukując coś online możemy trafić na strony łudząco przypominające witryny znanych marek lub producentów. Baczne sprawdzanie paska adresu może Cię ustrzec przed zakupami na stronach oszustów. Podobnie jak sprawdzanie podstawowych informacji na stronach sklepów, które odwiedzamy pierwszy raz: czy sklep zamieścił informacje kontaktowe, w tym siedzibę stacjonarną, dane o numerze NIP lub REGON? To wszystko ma znaczenia, jeśli nie chcesz paść ofiarą przestępców.

2.      Kolejnym aspektem, na który należy zwracać uwagę to sprzedający na znanych platformach zakupowych. Zawsze sprawdzaj kiedy powstał dany sklep lub kiedy sprzedający założył konto, ile ma wystawionych opinii, czy nie pojawiają się komentarze wskazujące na wadliwe produkty lub niedostarczenie zamówionych produktów. Jeśli zdecydujesz się na zakup, wszystkie formalności w tym płatności odbywają się poprzez platformę – jeśli po zakupie dostaniesz wiadomość e-mail lub na jeden z popularnych komunikatorów, uważaj! To najprawdopodobniej jest oszustwo!

3.      Po zakupach, zwłaszcza tych online każdy czeka na dostawę zamówionych produktów. Grudzie to również czas, w którym przestępcy masowo wysyłają wiadomości podszywając się pod firmy kurierskie. W treści takiego komunikatu można przykładowo znaleźć informację o niedopłacie do paczki, czy braku pełnego adresu dostawy, a nawet próbę namówienia do pobrania aplikacji. Wiadomość najczęściej zawiera link przekierowujący na fałszywą stronę. Nigdy nie klikaj w przypadkowe linki, nie podawaj żadnych danych i nie instaluj aplikacji za czyjąś namową.  

4.      Zakupy stacjonarne mogą wydawać się czymś obarczonym mniejszą ilością ryzyk. Niejednokrotnie, przed zakupami pobiera się pieniądze z bankomatu. Pamiętaj, że pobieranie gotówki poza oddziałem banku, zwłaszcza w bankomatach umiejscowionych „na uboczu” może skutkować przykrymi konsekwencjami. Znane są przypadki instalowania przez przestępców nakładek na urządzeniach do wpłaty/wypłaty pieniędzy, które w konsekwencji mogą posłużyć do wykradzenia Twoich danych i oszczędności.

5.      Wzmożony, przedświąteczny ruch przekłada się też na to w jaki sposób i gdzie korzystamy z naszych urządzeń. Czy to w sklepach czy w podróży nigdy nie zostawiaj swoich telefonów, tabletów czy laptopów bez "opieki". Czasem zdarza się odłożyć urządzenie by sięgnąć po coś do kurtki, torby czy plecaka, na chwilę odwrócić się czy wyjść do toalety. Wystarczy chwila nieuwagi, która może kosztować utratę nie tylko sprzętów, ale i danych.

6.      Spotkania w gronie najbliższych to dobra okazja do „utrwalenia” wspólnie spędzanego czasu na przykład na zdjęciu. Wiele osób korzysta z mediów społecznościowych i chętnie dzieli się chwilami ze swojego życia. Publikując posty, zdjęcia, relacje czy inne informacje o sobie i innych pamiętaj o prywatności. Nigdy nie masz pewności, kto i w jaki sposób może wykorzystać udostępnione informacje.

 

Święta to szczególny czas. Zadbajmy o to, żeby były to chwile pełne spokoju i bezpieczeństwa. Także w odniesieniu do przestrzeni wirtualnej.