Aktualności

Fałszywe oferty noclegowe

Planując wyjazd, zwłaszcza ten na ostatnią chwilę, nie zawsze mamy czas na to, by dokładnie sprawdzić miejsce noclegowe, w którym zamierzamy się zatrzymać. Często szukamy promocji i wyjątkowych okazji, co niestety wykorzystują oszuści.

 

Podekscytowani wyjazdem i zbliżającymi się atrakcjami tracimy czujność, co może sprawić, że będziemy bardziej podatni na fałszywe oferty przedstawiające ostatnie dostępne  miejsca i noclegi, w wyjątkowo atrakcyjnych cenach.

 

Zachęcamy do zapoznania się z kilkoma wskazówkami, które mogą nas uchronić przed fałszywymi ofertami noclegowymi:

 Przede wszystkim zawsze staraj się unikać planowania wyjazdu na ostatnią chwilę. Działanie w pośpiechu i pod presją czasu nie sprzyja zachowaniu ostrożności.
 Sprawdź, czy obiekt do którego się wybierasz, rzeczywiście istnieje. Większość ofert noclegowych ogłaszanych jest w kilku miejscach, w tym również na serwisach i platformach dedykowanych usługom noclegowym. Skontaktuj się z właścicielem obiektu, sprawdź czy podany adres rzeczywiście istnieje. Jeśli w ogłoszeniu wskazany jest tylko numer komórkowy,  poszukaj stacjonarnego (np. poprzez wyszukiwarkę). Pamiętaj: im bardziej ogłoszenie jest anonimowe, tym bardziej również „podejrzane”. Dodatkowo, wiarygodność przedsiębiorcy turystycznego możesz sprawdzić w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Przedsiębiorców lub w rejestrze urzędu miasta. Jeśli cokolwiek budzi Twoje wątpliwości, zrezygnuj z zakupu.
 Zapoznaj się z opiniami na temat danego obiektu – przeanalizuj je nie tylko pod kątem oferowanych usług, ale także sprawdź, w jakim czasie zostały opublikowane. Brak opinii też powinien wzbudzać podejrzenia. 
  Wszystkie rozmowy z wynajmującym przeprowadzaj za pośrednictwem serwisu, z którego korzystasz. Z najwyższą ostrożnością traktuj przesyłane linki, zwłaszcza gdy za ich pośrednictwem masz dokonać płatności lub podać dane – koniecznie sprawdź ich adres w pasku przeglądarki. 
  Zachowaj czujność, gdy otrzymasz wiadomość z załącznikiem, zwłaszcza, gdy nie masz pewności co zawiera. Szczególnie uważaj na pliki z rozszerzeniem typu .exe, .zip, .rar, .js oraz formaty plików MS Office z obsługą makr (.docm, .xslm, .pptm). Za pomocą takich plików cyberprzestępcy mogą próbować zainfekować Twoje urządzenie złośliwym oprogramowaniem.
  W miarę możliwości nie daj się wmanewrować w przelewanie całej kwoty jeszcze przed przyjazdem. Jeśli koniczne jest dokonanie zaliczki, zachowaj całą dokumentację związaną z transakcją (m.in. wiadomości e-mail, SMS, potwierdzenie przelewu). Poproś o wystawienie faktury, rachunku lub paragonu za wpłaconą zaliczkę. Opór w wystawieniu dokumentu powinien wzbudzić podejrzenia, co do uczciwości oferty.
  Zachowaj szczególną ostrożność, gdy decydujesz się na nocleg, którego oferta znajduje się jedynie na bezpłatnych stronach i w mediach społecznościowych. Jeśli nie jest ona zamieszczona w oficjalnych serwisach, które weryfikują oferty noclegowe, prawdopodobnie to oszustwo. 
  Jeśli padłeś ofiarą oszustwa, zgłoś sprawę do odpowiednich instytucji, takich jak policja oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Może to być pomocne w odzyskaniu utraconych pieniędzy. 
  Fałszywe strony i wiadomości możesz zgłosić do CERT Polska. Powiadom również administratora serwisu, na którym dokonałeś/-aś rezerwacji. Aby ustrzec innych, rozważ napisanie komentarza lub opinii na temat obiektu. Twoje zgłoszenie może zapobiec dalszym działaniom oszustów czy nieuczciwych sprzedawców.


Pamiętaj! Oferta wygląda na zbyt atrakcyjną, aby mogła być prawdziwa? W rzeczywistości najprawdopodobniej to oszustwo.

Przykładowe wiadomości wysyłane przez oszustów. Materiały publikowane przez CERT Polska: