Aktualności

Bezpieczne korzystanie z portali społecznościowych

Przez internet można załatwić wiele codziennych spraw. Bankowość elektroniczna, zakupy online, rozrywka, a przede wszystkim możliwość kontaktu z innymi osobami to niewątpliwe zalety bycia „w sieci”.

Przestrzeń, w której obecnie spędzamy wiele czasu, to portale społecznościowe, które stały się jednym z elementów codzienności.

 

Czym są? Portale społecznościowe, inaczej określane serwisami społecznościowymi, są wirtualnymi przestrzeniami, w których po utworzeniu profilu możemy wyszukiwać znajomych, dzielić się wydarzeniami ze swojego życia, zamieszczać różne treści, kontaktować się z innymi osobami czy znaleźć grupę ludzi o podobnych zainteresowaniach. To tylko nieliczne zalety, jakie mają.

 

Skąd ich popularność? Umożliwiają bycie w stałym kontakcie ze znajomymi i ze światem. Nie tylko poprzez możliwość rozmowy, wymianę myśli i poglądów czy doświadczeń, ale też dostarczanie rozrywki i informacji – wiadomości i ciekawostek z kraju i ze świata.

 

Jak z nich skorzystać? Pozornie to bardzo proste. Wystarczy połączyć się z internetem, wyszukać interesujący nas serwis społecznościowy i założyć na nim konto. Po utworzeniu profilu najczęściej pojawia się krótki kwestionariusz, który należy wypełnić. Zawarte w nim pytania często obejmują wybór, czy nasz profil ma być publiczny czy prywatny, wymagają podania imienia i nazwiska, danych kontaktowych, miejscowości, zainteresowań i innych elementów. Poza koniecznością podania podstawowych danych odpowiedź na większość pytań jest opcjonalna. Nie musimy wypełniać każdego pustego okienka.

 

Serwisy społecznościowe – na co uważać?
 

Korzystanie z kont społecznościowych daje wiele radości i możliwości. W jednym miejscu możemy podzielić się ze społecznością wszystkim, czym chcemy, zobaczyć to, co publikują znajomi czy np. firmy, które obserwujemy. Na co uważać podczas korzystania z tych portali?
 

 1. 1. Wyszukując w internecie portal, na którym chcesz się zalogować, zwracaj szczególną uwagę na adres strony. Sprawdź, czy w adresie nie ma literówek, dodatkowych znaków. Oszuści tworzą strony łudząco podobne do znanych i popularnych serwisów. Sprawdzaj pasek adresu witryny internetowej i nie podawaj swoich danych na stronach, które budzą Twoje wątpliwości.

 2.  
 3. 2. Korzystanie z portali społecznościowych wiąże się z możliwością dodawania różnych treści. Wiele osób korzysta z mediów społecznościowych i chętnie dzieli się wydarzeniami ze swojego życia, publikując posty, zdjęcia, relacje czy inne informacje o sobie i innych. Jeśli „wrzucasz” coś do internetu – pamiętaj o prywatności. Nigdy nie masz pewności, kto i w jaki sposób może wykorzystać udostępnione informacje.
   

 4. 3. Jedną z możliwości, jakie daje korzystanie z serwisów społecznościowych, jest wyszukiwanie i dodawanie osób do listy znajomych. Pamiętaj, że nawiązywanie relacji online może być trudne. Zwłaszcza jeśli nie znaliśmy danej osoby wcześniej, w świecie realnym. Wbrew pozorom nigdy nie masz pewności, kto jest po drugiej stronie ekranu i jakie zamiary ma wobec Ciebie.

 5.  

 6. 4. Przeglądając portal społecznościowy, uważaj na sensacyjne nagłówki wpisów, które niejednokrotnie przykuwają uwagę. Przestępcy często wykorzystują ludzką ciekawość, publikując artykuły, po otwarciu których jesteś proszony o ponowne zalogowanie do portalu społecznościowego. Okienko do logowania na pierwszy rzut oka nie różni się niczym odoryginalnego – aby uniknąć błędu, zawsze weryfikuj adres. Jeśli nie masz pewności co do strony, nie loguj się ponownie – to może być próba przechwycenia Twoich danych logowania.

 7.  
 8. 5. Jeśli otrzymasz wiadomość od znajomego, w której prosi on o przelew drobnej kwoty czy też kliknięcie linku – uważaj, może to być próba oszustwa! Przestępcy, często przejmując konta użytkowników, wysyłają do znajomych z ich listy wiadomości z takimi prośbami. Nigdy nie klikaj linków i nie wykonuj przelewów na podstawie otrzymanych wiadomości. Skontaktuj się ze znajomym, dzwoniąc do niego lub spotkaj się i upewnij bezpośrednio, czy potrzebuje pomocy.
   

Korzystając z portali społecznościowych, należy zawsze pamiętać o bezpieczeństwie. Przestępcy wykorzystują naszą ufność, chęć przeczytania wiadomości z kraju i ze świata czy pomoc drugiemu człowiekowi. Dlatego tak ważna jest czujność i dbanie o bezpieczeństwo podczas korzystania z internetu. W miejscach, w których to możliwe, korzystaj z weryfikacji dwuetapowej, np. poprzez dodatkowe wpisanie kodu z SMS-a.
 

Dbajmy o siebie i naszych najbliższych.

Wykaz wszystkich artykułów opublikowanych w ramach kampanii
 #Halo! Tu cyberbezpieczny - przejdź do strony.