Dbałość o bezpieczeństwo cyfrowe powinna nam towarzyszyć każdego dnia. Internet na stałe wszedł do naszego życia, używamy go niemalże codziennie. Dzięki niemu mamy stały dostęp do informacji i wiadomości ze świata, możemy utrzymywać kontakty z naszymi bliskimi, znajomymi lub partnerami biznesowymi z całego świata. Internet to również rozrywka - gry, zakupy, social media, wymiana doświadczeń z innymi, udział w licznych kursach i spotkaniach online. Wachlarz korzyści i możliwości, jakie daje nam sieć jest bardzo szeroki, a liczba zagrożeń i niebezpieczeństw, stale rośnie.
W cyfrowym świecie wielu z nas działa w pośpiechu i często podejmuje działania pod presją czasu lub pod wpływem emocji. . Powoduje to, że również cyberprzestępcy wykorzystują naszą aktywność online do realizowania swoich celów, czyli wyłudzenia danych, a tym samym naszych środków finansowych. Niezwykle korzystne oferty i okazje zakupowe, wyjątkowe znajomości, możliwość szybkiej i „gwarantowanej” inwestycji, a także chęć załatwianie „od ręki” wszystkich spraw sprawiają, że nasza czujność bywa uśpiona.
„Jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony przed oszustwami internetowymi jest przede wszystkim stałe podnoszenie swoich kompetencji z zakresu cyberbezpieczeństwa, a także zdrowy rozsądek. Pośpiech i emocje nie są dobrym doradcą. Dlatego, by nie paść ofiarą różnych oszustw internetowych, warto się na chwilę zatrzymać, i dokładnie zweryfikować sytuację, w jakiej obecnie się znajdujemy” – radzi Anna Kwaśnik, ekspertka NASK-PIB.
Dzień Bezpiecznego Internetu to bardzo dobra okazja do tego, by przypomnieć sobie najważniejsze zasady cyberhigieny i zadbać o nasze bezpieczeństwo cyfrowe.
Przede wszystkim zasada ograniczonego zaufania. Zawsze sprawdzaj adres strony internetowej na jakiej się znajdujesz, zwłaszcza, gdy wymaga ona interakcji z Twojej strony np. podania danych logowania lub do płatności. Jeśli dostrzegasz jakieś błędy, literówki lub inne elementy, które budzą Twoje wątpliwości, nie lekceważ ich.
Zachowaj czujność i zdrowy rozsądek. Z rozwagą podchodź do odwiedzanych stron internetowych, wiadomości i powiadomień, jakie dostajesz od innych. Nie daj się zwieść wyjątkowej okazji, nie podejmuj pochopnie decyzji. Jeśli otrzymasz nietypową lub niepokojącą wiadomość, zweryfikuj nadawcę i prawdziwość sytuacji.
Stosuj silne hasła. Pamiętaj, aby miały minimum 14 znaków (najlepiej kombinacja dużych, małych znaków) i były trudne do odgadnięcia. Nie twórz haseł, które mogą być powiązane z twoją osobą (np. Twoja data urodzenia, imię zwierzaka, dziecka). Unikaj używania tych samych haseł do różnych usług, aby utrudnić cyberprzestępcom dostęp do wielu kont w przypadku złamania jednego hasła.
Włącz weryfikację dwuetapowa (2FA). Dodatkowa warstwa ochrony, jaką daje uwierzytelnianie dwuskładnikowe , zwiększa bezpieczeństwo konta, wymagając dodatkowego potwierdzenia tożsamości oprócz samego hasła.