Aktualności

#Halo! Tu cyberbezpieczny Senior. Oszustwa romantyczne

Korzystanie z portali społecznościowych, a także serwisów i aplikacji randkowych, stało się nieodzownym elementem naszego codziennego życia. Tego typu platformy służą nam nie tylko do nawiązywania nowych znajomości online, ale również do utrzymywania istniejących relacji. Dla wielu z nas jest to jedynie forma rozrywki i zabawy, podczas gdy inni szukają tam prawdziwej miłości, która będzie trwała przez całe życie.

 

Chęć poznania kogoś bliskiego i przeżycia niezwykłej przygody towarzyszy wielu z nas. Niestety, emocje i uczucia, które nam towarzyszą, gdy poznamy kogoś nowego, nie zawsze są dobrym doradcą. Bardzo często wykorzystują to oszuści, którzy za pomocą różnych technik manipulacji, zwłaszcza tych opartych na budowaniu zaufania i relacji z ofiarą, próbują wyłudzić od nas pieniądze.

 

Jednym z najczęstszych oszustw romantycznych, na jakie jesteśmy narażeni w sieci, to tzw. oszustwo „na amerykańskiego żołnierza”.

Jak przebiega oszustwo?

 

Oszuści najczęściej kontaktują się z nami poprzez wiadomości e-mail, przez portale społecznościowe lub randkowe. Na początku rozmowy ktoś może się przedstawić jako „amerykański żołnierz”, „lekarka na misji” lub ktoś, kto przeżywa trudności życiowe. W kolejnych wiadomościach opowiada o samotności i potrzebie pomocy, starając się zyskać nasze zaufanie i współczucie. Kiedy już nas przekona, zaczyna prosić o przekazanie pieniędzy, twierdząc, że to pomoże mu wyjść z trudnej sytuacji i wrócić do domu. Często osoba, która jest poruszona losami drugiej, decyduje się pomóc. Niestety, jeśli trafi się na oszusta, ten po otrzymaniu środków znika.

 

Innym przykładem może być oszustwo związane z rynkiem finansowym. Zdarza się, że nowi znajomi, często przyjaźni i towarzyscy, sugerują nam zainwestowanie, zakup wirtualnej waluty (tzw. kryptotowaluty) lub oferują pomoc w dokonywaniu przelewów. Fascynacja nową znajomością może wpłynąć na naszą decyzję, co może skutkować nie tylko utratą pieniędzy, ale także nieświadomym uczestnictwem w procederze „prania brudnych pieniędzy”.

 

Scenariusze przedstawione przez oszusta mogą być różne, ale zawsze sprowadzają się do jednego – prośby o udzielenie wsparcia finansowego.

 

Oto kilka wskazówek, które mogą Cię ustrzec przed oszustwami romantycznymi:

 

Sprawdzaj informacje o danej osobie

➡︎ Skorzystaj z internetu w poszukiwaniu informacji na temat osoby, która Cię zainteresowała. Sprawdź, czy istnieją jakiekolwiek alarmujące historie czy ostrzeżenia dotyczące tej osoby.

➡︎ Zwróć uwagę, czy nowo poznana osoba posiada profile w mediach społecznościowych (np. Facebook). Przejrzyj dokładnie zdjęcia i publikowane przez nią posty. Sprawdź, ilu ma znajomych i jak długo istnieje profil. Jeśli coś wydaje Ci się podejrzane, zakończ znajomość.

 

Nie udostępniaj osobistych informacji

➡︎ Nie podawaj swoich danych osobowych, takich jak numer telefonu, adres czy szczegóły na temat swoich oszczędności i sytuacji materialnej osobom, które dopiero poznałeś online.

➡︎ Nie wysyłaj swoich zdjęć ani zdjęć lub skanów swoich dokumentów (np. dowodu osobistego, paszportu, karty płatniczej).


Chroń swoje finanse

➡︎ Bądź czujny wobec próśb o przekazywanie pieniędzy, nawet jeśli są to niewielkie kwoty. Oszuści często stosują różne preteksty, aby uzyskać dostęp do Twoich środków.


Kontakt telefoniczny

➡︎ Bądź podejrzliwy, jeśli osoba, z którą rozmawiasz, unika spotkań osobistych lub nie chce się z Tobą zobaczyć np. na wideorozmowie.


Sprawdzaj zdjęcia

➡︎ Wykorzystaj narzędzia do odwróconego wyszukiwania obrazów, aby sprawdzić, czy zdjęcia, które otrzymujesz, nie zostały skradzione z innych źródeł. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, poproś o pomoc kogoś bliskiego.

 

Rozmowa z bliskimi

➡︎ Podziel się informacjami z zaufanymi przyjaciółmi lub rodziną. Czasami obserwatorzy z zewnątrz mogą zauważyć rzeczy, które umknęły Tobie.

 

Bądź czujny na czerwone flagi

➡︎ Zwracaj uwagę na sprzeczności w historiach, które opowiada druga osoba. Oszuści często popełniają błędy lub używają ogólników.

➡︎ Z ostrożnością traktuj wiadomości, w których ktoś zasypuje Cię komplementami lub szybko wyznaje miłość. To właśnie w taki sposób oszuści najczęściej nami manipulują.

 

Pamiętaj! Nawiązując znajomości internetowe, nigdy nie możemy mieć pewności, kto jest po drugiej stronie i jakie ma wobec nas zamiary. Zdrowy rozsądek i zasada ograniczonego zaufania są najważniejsze, aby nie paść ofiarą oszustwa internetowego, również romantycznego.

 

Wykaz wszystkich artykułów opublikowanych w ramach kampanii #Halo! Tu cyberbezpieczny - przejdź do strony.