Aktualności

4 marca - Międzynarodowy Dzień Mistrza Gry

Korzystanie z rozrywki online jest dosyć prostą i niezwykle popularną formą spędzania wolnego czasu. Możliwość cieszenia się grami w domowym zaciszu czy wspólna wirtualna rozrywka w gronie najbliższych są czymś, z czego korzysta bardzo wiele osób.

 

 

Coraz częściej zamiast fizycznej wersji gry (płyt) wybierane są ich odpowiedniki cyfrowe. Gra w wersji cyfrowej jest to de facto taka sama gra jak na tradycyjnym nośniku, różni się jedynie tym, że pobiera się ją bezpośrednio na urządzenie (komputer, tablet, konsolę czy telefon) np. z oficjalnych platform sprzedażowych. Tego typu pobrania bezpośrednio z dedykowanych stron internetowych są wygodną formą. Po zakupie produkt jest gotowy do pobrania i instalacji, jest dostępny dla nas 24/7, możemy nim w dowolnym momencie gospodarować. Co więcej, cyfrowe produkty niejednokrotnie są oferowane w promocjach czy przedsprzedażach, a nawet dostępne wcześniej niż wersje pudełkowe.

Co wystarczy zrobić żeby kupić dany produkt? Założyć konto w jednym z serwisów oferujących tego typu produkty, podać wymagane dane, potwierdzić ich poprawność i gotowe. Za pomocą kilku kliknięć uzyskujemy dostęp do tysięcy produktów za które można zapłacić online. Możliwości zapłaty za dany produkt jest wiele, użytkownicy często korzystają np. z podpięcia swoich kart płatniczych do utworzonego konta. Dzięki temu w łatwy sposób mogą szybko zapłacić za kupiony produkt. Ale czy jest to bezpieczne?

 

Wycieki danych

Korzystając z różnego rodzaju serwisów internetowych należy pamiętać o bezpieczeństwie. Zdarzają się sytuacje, w których nasze dane mogą zostać upublicznione. Mowa tu o wyciekach danych. Zdarzają się w wielu miejscach, instytucjach, sklepach internetowych, platformach, a także na serwisach gamingowych. W ostatnich latach często słyszeliśmy i słyszymy o pozyskaniu przez przestępców takich informacji jak adresy mailowe, loginy i hasła, a także informacji o płatnościach. Ofiarami tego typu działań są nie tylko wielkie firmy, ale przede wszystkim użytkownicy. To właśnie ich dane stanowią kartę przetargową w żądaniu okupu. Cyberprzestępcy w zamian na nieupublicznienie danych z wycieku podają określoną kwotę, którą ma zapłacić dana firma.

 

Co zrobić w sytuacji kiedy wiemy, że nasze dane wyciekły:

·        po pierwsze – jak najszybciej zmień dane logowania;

·        po drugie – jeśli stosujesz jedno hasło do więcej niż jednego konta, zadbaj o to żeby zmienić je w pozostałych miejscach. „Używaj różnych haseł do różnych usług”.  

·        po trzecie – stosuj weryfikacje dwuetapową, czyli dodatkową formę uwierzytelnienia podczas logowania.

·        po czwarte – rozważ korzystanie z menedżera haseł. Tego typu narzędzia pozwolą na tworzenie i przechowywanie wielu, długich haseł.

·        po piąte – uważaj na wiadomości mailowe czy SMS/MMS zawierające linki. Upubliczniony adres mailowy czy numer telefonu może skutkować wzmożoną ilością przychodzących do Ciebie niechcianych wiadomości, w tym również tych  phishingowych.

 

Bezpieczeństwo danych można porównać do gry wideo. Dbamy o to żeby nasza wirtualna postać rozwijała się i dzięki temu wskakiwała na kolejne lvl chroniące ją w grze, tak samo zadbajmy o podnoszenie świadomości cyberzagrożeń i chrońmy siebie w cyberprzestrzeni.