Aktualności

Bezpieczne zakupy - #PoradnikZakupowy

Serwisy sprzedażowe i portale z ogłoszeniami umożliwiają użytkownikom internetu wyszukiwanie różnych produktów np. odzieży, sprzętu sportowego, samochodów i innych dóbr w bardzo atrakcyjnych cenach. Niskie kwoty, możliwość zakupienia towarów, które nie są już w oficjalnej sprzedaży, możliwość kupna unikatowych przedmiotów, a także coraz większa świadomość bycia „eco friendly” sprawia, że użytkownicy coraz chętniej sięgają po przedmioty z drugiej ręki i szukają dla siebie atrakcyjnych ofert.

W internecie istnieją specjalnie dedykowane serwisy, które ułatwiają tego typu transakcje, a korzystanie z nich jest proste i wygodne. Mimo, że właściciele platform sprzedażowych starają się dbać o bezpieczeństwo swoich klientów, to niestety nie zawsze takie zakupy kończą się szczęśliwie.

Dokonując zakupów przez internet musimy pamiętać o kilku prostych zasadach, dzięki którym zwiększymy nie tylko swoje bezpieczeństwo, ale również możemy uchronić się przed różnego rodzaju oszustwami związanymi nie tylko z wyłudzeniem pieniędzy, ale także naszych danych.

 

Na co warto zwrócić uwagę, gdy kupujesz przedmioty wystawiane na platformach sprzedażowych?

Konto sprzedającego – im nowsze konto, tym większa czujność. Sprawdź opinie na temat sprzedającego oraz historię jego sprzedaży. Zwróć uwagę w jaki sposób możesz się z nim skontaktować. Jeśli unika kontaktu telefonicznego, zachowaj ostrożność.

Opis przedmiotu, zdjęcia, cena – dokładnie przeczytaj opis sprzedawanego przedmiotu – jeśli zawiera błędy językowe, pisany jest łamaną polszczyzną – zachowaj czujność. Uważaj na oferty, które są dostępne tylko za przedpłatą (tzn. nie ma możliwości płatności przy odbiorze). Jeśli cena produktu jest wyjątkowo niska, zachowaj rozsądek. Sprawdź, czy zdjęcia produktu są prawdziwe, a nie „zapożyczone” z innych stron.

Jak to zrobić? 

·        Możesz skorzystać z Google Grafika. Załącz zdjęcie z ogłoszenia, kliknij na ikonkę zdjęcia prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję “Szukaj grafiki za pomocą Obiektywu Google” (jeśli używasz przeglądarki Google Chrome). Jeśli używasz innych przeglądarek – sprawdź, czy istnieją do nich dodatki, które mają taką funkcję – np. dla Firefoxa istnieje wtyczka „Search by Image on Google”.

·        Jeśli wyniki wyszukiwania pokazują zdjęcie z różnych stron, zachowaj czujność. Skontaktuj się ze sprzedającym i zweryfikuj, wątpliwości czy przedmiot na pewno należy do niego.

Presja czasu, wiadomości wzbudzające wątpliwości – podczas rozmowy ze sprzedającym uważaj na naciski i presję czasu, zwłaszcza, gdy namawia Cię do natychmiastowej wpłaty. Sformułowania typu „nie jestem oszustem”, „przecież dane do przelewu są prawdziwe, i po nich policja może mnie odnaleźć” itp. mogą potwierdzać, że jest to nieuczciwy sprzedawca.

Kontakt ze sprzedającym – jeśli decydujesz się na kupowanie za pośrednictwem portali i serwisów sprzedażowych, kontaktuj się ze sprzedającym za ich pomocą. Unikaj wiadomości za pośrednictwem komunikatorów lub smsów, zwłaszcza gdy wymaga płatności za towar przed wysyłką. Dobrą praktyką jest korzystanie z dedykowanych przez platformę sposobów płatności i wysyłki towaru. Możesz rozważyć też odbiór osobisty.

Płatności – zachowaj czujność, gdy otrzymasz od sprzedającego link do wykonania płatności. Jeśli zdecydujesz się dokonać transakcji, zweryfikuj poprawność adresu strony, na której się znajdujesz. Jeśli cokolwiek budzi Twoje wątpliwości, zrezygnuj. Pamiętaj, aby nigdy nie podawać swoich danych logowania do bankowości elektronicznej ani danych karty płatniczej. Realizując płatność, zawsze dokładnie czytaj powiadomienia z Twojej aplikacji bankowej – zwróć uwagę na kwotę oraz treść powiadomienia.

Zadbaj o bezpieczeństwo swoje, ale i innych użytkowników. Jeśli jakakolwiek oferta wydaje Ci się wątpliwa lub ktoś próbował Cię oszukać, zgłoś sprawę do administratorów serwisu.


Poradnik Zakupowy - strona główna: przejdź.