Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym i ciągle rozwijającemu się rynkowi urządzeń, praktycznie bez wychodzenia z domu możemy załatwić większość spraw, obowiązków, ale również skorzystać z rozrywki czy kontaktu z najbliższymi. Czy przenosząc tak wiele aktywności do sieci, na pewno postępujemy słusznie? Zastanówmy się co takiego dzieje się kiedy używamy urządzeń.
Cyfrowy ślad węglowy to suma emisji gazów cieplarnianych, takich jak dwutlenek węgla, metan, podtlenek azotu, emitowanych podczas korzystania z różnych rozwiązań cyfrowych, które przyczyniają się do zmian klimatycznych i globalnego ocieplenia. Powstaje przede wszystkim w wyniku budowania, chłodzenia, a także obsługi centrów danych (przede wszystkim rozwiązania chmurowe), streamingu (w tym przesyłania filmów, nadawanie obrazów), jak również ładowania urządzeń elektronicznych.
Eksperci zajmujący się cyfrowym śladem węglowym podkreślają, że cały sektor ICT (czyli urządzenia cyfrowe, smartfony, sieci komórkowe, telewizory i inne) odpowiada za prawie 4% globalnych emisji dwutlenku węgla, co jest porównywalne z emisją gazów cieplarnianych wytwarzany przez przemysł lotniczy[1], a w najbliższych latach – w związku ze stale rosnącą liczbą użytkowników różnych usług cyfrowych, może się ona zwiększać.
Ograniczenie powstawania cyfrowego śladu węglowego to nie tylko obowiązek wielkich firm i przedsiębiorców, ale również każdego z nas. Mimo że pojęcie to może wydawać się bardzo złożone, to jego redukcja nie wymaga skomplikowanych działań, a stosowania kilku prostych zasad, które związane są z odpowiedzialnym korzystaniem z rozwiązań technologicznych i higieną cyfrową.
Twój sprzęt elektroniczny
· Decydując się na kupno nowego urządzania staraj się wybierać takie sprzęty, które nie tylko posłużą Ci latami, ale przede wszystkim ich producenci odpowiedzialnie podchodzą do ochrony środowiska.
· Zanim, wyrzucisz stary, zużyty sprzęt, sprawdź, czy może ktoś z Twojego otoczenia go nie potrzebuje. Pamiętaj, aby wszystkie elektrośmieci wyrzucać w miejscach do tego przeznaczonych. Źle utylizowane odpady zagrażają naszej planecie.
· Istnieje wiele organizacji, które chętnie przyjmują stare i niepotrzebne już nikomu telefony komórkowe i przekazują je osobom najbardziej potrzebującym. Rozważ przekazanie im swoich sprzętów. Zanim jednak to zrobisz, pamiętaj o dokładnym wyczyszczeniu swoich danych.
Oglądanie filmów na platformach streamingowych i nadawanie obrazu
· Oglądanie filmów i seriali na różnych platformach to dla wielu z nas rozrywka, z której ciężko zrezygnować. Aby zmniejszyć swój cyfrowy ślad węglowy, rozważ oglądanie ulubionych materiałów wideo w mniejszej rozdzielczości, a jeśli odchodzisz od urządzenia – wyłącz je. Staraj się unikać oglądania materiałów, które Cię nie interesują. Rozważ wyłączenie reklam i automatyczne odtwarzanie filmów w tle.
· Korzystaj z kamerek internetowych tylko wtedy, gdy jest to konieczne lub na wyraźną prośbę organizatora lub uczestników spotkania.
Twoje dane w chmurze i innych miejscach
· Tworzenie kopii danych i przechowywanie je w bezpiecznym miejscu (często w chmurze) to jedna z podstawowych zasad cyberhigieny, dzięki której mamy gwarancję, że w razie awarii lub utraty sprzętu, nie utracimy naszych danych. Jeśli decydujesz się na przechowywanie swoich danych w chmurze, musisz mieć świadomość, że takie rozwiązanie generuje spore ilości śladu węglowego. Dlatego ważne, aby używać jej w odpowiedzialny i przemyślany sposób.
· Wybierając dostawcę usługi, zwróć uwagę nie tylko na bezpieczeństwo, ale również na jego podejście do ochrony środowiska.
· Unikaj duplikowania kopii w różnych usługach, a także regularnie rób porządki plików, jakie przechowujesz. Być może część z nich jest zbędna, nie będziesz już ich potrzebować.
· Więcej na temat usług chmurowych a śladu węglowego dowiesz się tutaj.
Twoje wiadomości
· Każda wiadomość email wiąże się ze zużyciem energii, która z kolei emituje do atmosfery małe ilości dwutlenku węgla.
· Staraj się unikać pisania krótkich maili, odpowiadaj tylko na te, które tego wymagają.
· Rozważ wszystkie subskrypcje i newslettery, do których jesteś zapisana/-ny, regularnie czyść skrzynkę mailową, a także korzystaj z filtrów antyspamowych. Zwiększasz tym nie tylko swoje bezpieczeństwo online, ale także dbasz o środowisko poprzez redukcję cyfrowego śladu węglowego.
Ładowanie urządzeń
· Pamiętaj, aby zawsze odłączać naładowany sprzęt od kontaktu, unikaj pozostawiania ładowarek w gniazdkach.
· Jeśli wychodzisz z domu, wyłącz wszystkie sprzęty – pamiętaj, że te w stanie czuwania, również zużywają niepotrzebną energię.
Ogranicz swoją aktywność w sieci
· Staraj się kontrolować czas, jaki spędzasz online. Unikaj ciągłego sprawdzania wiadomości, odkładaj telefon w sytuacjach, kiedy go nie potrzebujesz.
· Postaraj się robić „cyfrowe detoksy” i zwiększ liczbę aktywności, które możesz robić bez korzystania z sieci. Zamiast oglądania kolejnego filmu, przeczytaj książkę lub spotkaj się ze znajomymi.
· Zamień gry online na gry planszowe.
· Dbaj o swój mózg i pamięć – nie instaluj aplikacji, które wyręczają Cię w myśleniu.
Korzystanie z nowych technologii i różnych cyfrowych rozwiązań powinno być dodatkiem do naszego codziennego życia, a nie koniecznością.
[1] Więcej na temat wpływu urządzeń na środowisko dostępne na stronie BBC: https://www.bbc.com/future/article/20200305-why-your-internet-habits-are-not-as-clean-as-you-think [dostęp: 22.04.2024]