Aktualności

3 maja - Dzień bez komputera

3 maja obchodzimy coroczne święto, które ma na celu zwrócenie uwagi na negatywne skutki związane z nadmiernym korzystaniem z komputerów, Internetu oraz urządzeń mobilnych i zachęca do oderwania się od ekranów i technologii na jeden dzień - Dzień Bez Komputera. To doskonała okazja, aby zatrzymać się na chwilę, odetchnąć głęboko i zastanowić się nad naszym stosunkiem do technologii w dzisiejszym świecie, jednocześnie kładąc nacisk na cyberbezpieczeństwo i higienę cyfrową.

 

Święto to jest kontynuacją internetowej kampanii trwającej w latach 2007-2009, zainicjowanej przez dwójkę Kanadyjczyków, którzy chcieli spędzać więcej czasu z rodziną i jednocześnie sprawdzić, czy będą w stanie wytrzymać dobę bez włączania komputera. Do wzięcia udziału w tym eksperymencie zaprosili także internautów. W dniu 23 kwietnia 2009 roku aż 55 000 osób zgodziło się wyłączyć komputery na 24 godziny.[1]

 

Święto ma charakter symboliczny, ale może warto spróbować czy nam się uda? Zadanie z pozoru może wydawać się proste  – w końcu to tylko jeden dzień – ale wystarczy zastanowić się chwilę nad długą listą czynności, które sprawiają, że nie możemy obyć się bez komputera czy innych urządzeń mobilnych w naszym codziennym życiu. Maile, portale społecznościowe, media, wyszukiwanie informacji, rozrywka…?

Tym bardziej, że z najnowszego raportu Santander Consumer Banku "Polaków Portfel Własny: Polacy w sieci"[2] aż 75 proc. z nas spędza w internecie do 4 godzin dziennie swojego wolnego czasu, a im młodsza grupa wiekowa, tym więcej godzin spędza przed ekranem. Aż dwie na dziesięć osób między 18 a 29 rokiem życia przyznało, że jest online ponad 6 godzin dziennie poza obowiązkami zawodowymi.

 

Co robimy w sieci?

Ponad 60 procent Polaków szuka w sieci informacji, 57 procent korzysta z sieci, by oglądać filmy i słuchać muzyki, dalej są bankowość internetowa i mobilna, oraz przeglądanie mediów społecznościowych. Najczęściej korzystamy z internetu używając smartfonów – 84 proc. respondentów, laptopów (58 proc.), rzadziej jest to komputer stacjonarny (22 proc.), tablet (13 proc.) czy urządzenia np. smartwatch (6 proc.).

 

Spędzenie dnia bez komputera może być wyzwaniem, ale jednocześnie stanowi świetną okazję do odkrycia alternatywnych sposobów na odpoczynek i relaks. Niesie też wiele korzyści dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Pozwala na zmniejszenie napięcia i stresu związanego z ciągłym byciem online, a także umożliwia bardziej świadome korzystanie z czasu wolnego, który możemy wykorzystać na wiele różnych sposobów takich jak:

 1.   Aktywność fizyczna - wyjdź na długi spacer lub wycieczkę rowerową, spędź czas na świeżym powietrzu, ciesząc się naturą.
 2.   Czytanie. Sięgnij po książkę, którą od dawna chciałeś przeczytać  a brakowało Ci czasu
 3.   Spotkania z przyjaciółmi.  Umów się na kawę lub lunch ze znajomymi lub rodziną. Spędź czas na rozmowach, wymianie poglądów i wspólnym relaksie.
 4.   Relaks. Skorzystaj z czasu na relaks i regenerację. Możesz wybrać się na masaż, zrobić sobie relaksującą kąpiel, medytować lub po prostu odpocząć z ulubioną muzyką lub podcastem.
 5.   Podróże i zwiedzanie. Wybierz się na wycieczkę do pobliskiego parku, muzeum, galerii sztuki lub miejscowości turystycznej. Zwiedzanie i odkrywanie nowych miejsc może być fascynującym sposobem spędzania czasu.

 

Dzień Bez Komputera to idealny moment, aby zrobić krok w kierunku bardziej świadomego i bezpiecznego korzystania z technologii, co jest kluczowe dla ochrony naszych danych czy naszej tożsamości, a takźe dla uniknięcia oszustw internetowych. Warto przemysleć swoje  codzienne nawyki w korzystaniu z sieci i podjąć kroki mające na celu zwiększenie świadomości na temat cyberbezpieczeństwa, m.in.  takie jak:

 

 1. Używanie silnych haseł. Upewnij się, że Twoje hasła są unikalne i trudne do odgadnięcia.
 2. Ochrona urządzeń. Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe i zapewnij regularne aktualizacje systemów operacyjnych oraz aplikacji.
 3. Ostrożnie z linkami i załącznikami. Z ostrożnością podchodź do linków i załączników, nawet tych otrzymanych od „znajomych”. Jeśli masz wątpliwości – skontaktuj się z CERT Polska.
 4. Ochrona prywatności. Zwracaj uwagę na ustawienia prywatności w swoich kontach online i ograniczaj to co publikujesz i udostępniasz innym w sieci, np. na forach publicznych lub w mediach społecznościowych.
 5.  
 6. Więcej na temat bezpieczeństwa w sieci w naszej zakładce "Baza wiedzy".
 7.  
 8. Warto na koniec podkreślić, że dbanie o cyberbezpieczeństwo oraz higienę cyfrową powinno stać się integralną częścią naszego codziennego życia. Jednocześnie, pamiętajmy o znaczeniu równowagi między światem cyfrowym a rzeczywistym, aby móc cieszyć się korzyściami technologii, jednocześnie dbając o nasze zdrowie i bezpieczeństwo online.
 9.  
 10.  
 

[2] Raport "Polaków Portfel Własny: Polacy w sieci", Santander Consumer Bank, 7-22 luty 2024 https://www.santanderconsumer.pl/gfx/santander/userfiles/_public/o_banku/raport_ppw_polacy_w_sieci.pdf [dostęp 02.05.2024]