Aktualności

Bezpieczne płatności i zakupy internetowe

Okres wakacji to czas, kiedy wielu z nas szuka nie tylko wyjątkowych ofert wyjazdowych, ale często też korzysta z sezonowych wyprzedaży, szuka sprzętu sportowego w atrakcyjnych cenach lub biletów na długo wyczekiwane koncerty, festiwale i inne wydarzenia kulturalne.

W tym celu często korzystamy nie tylko z oficjalnych sklepów i serwisów sprzedażowych, ale także chętnie  zaglądamy na portale z ogłoszeniami lub social media, w których możemy znaleźć interesujące nas produkty. Chęć złapania wyjątkowej okazji, uśpiona czujność i mnogość różnych ofert sprawia, że możemy być bardziej podatni na fałszywe oferty, które przygotowali oszuści.

Przestępcy stale wykorzystują różne techniki manipulacji (np. wyjątkowość okazji, niska cena, presja czasu) i, podszywając się pod innych, próbują osiągnąć swoje cele. Ich pomysłowość, wykorzystanie technologii, w tym również sztucznej inteligencji, sprawiają, że coraz trudniej rozpoznać przygotowywane przez nich ataki.

Scenariusze ich działań są różne, ale metody stale opierają się na podobnych mechanizmach.

W jaki sposób oszuści mogą próbować nas wykorzystać?

 • ·        Podrobione strony oficjalnych sklepów, serwisów rezerwacyjnych lub biletowych – fałszywe strony mogą do złudzenia przypominać oferty prawdziwych firm. Nazwa biura lub sklepu, szata graficzna, do tego presja czasu, wyjątkowo niska cena i „oferta dostępna tylko dziś” mogą wprowadzić w błąd niejednego, doświadczonego podróżnika.

 • ·        Ogłoszenia na portalach sprzedażowych lub w mediach społecznościowych – ogłoszenia do złudzenia przypominają prawdziwe oferty kupna/sprzedaży – oszuści często wykorzystują zdjęcia produktów lub obiektów noclegowych w internecie i przedstawiają je jako swoje; podczas rozmowy naciskają na kontrahenta, namawiają do podjęcia szybkiej decyzji i przelania zaliczki lub pełnej należności.

 • ·        Fałszywe reklamy atrakcyjnych ofert i produktów – mogą prowadzić do stron, które w rzeczywistości służą do wyłudzenia naszych danych, co może powodować utratę naszych środków finansowych, a nawet oszczędności.

 

Czujność, a przede wszystkim zdrowy rozsądek mogą uchronić nas przed utartą danych, a przede wszystkim naszych środków. Poniżej  kilka zasad i wskazówek, jak zadbać o bezpieczeństwo podczas zakupów online.

 • ·        Sprawdzaj dokładnie serwisy płatności. Zawsze korzystaj z zaufanych platform płatności. Przed dokonaniem transakcji online sprawdź, czy adres strony jest poprawny i zgodny z oficjalną stroną usługodawcy. Unikaj dokonywania płatności na stronach, których nie możesz zweryfikować.

 • ·        Ostrożnie traktuj swoje dane osobowe finansowe. Zachowaj ostrożność podczas udostępniania danych osobowych i finansowych online. Nie podawaj poufnych informacji na niezaufanych stronach internetowych ani w odpowiedzi na nietypowe wiadomości.

 • ·        Unikaj kupowania w emocjach. Nie poddawaj się presji czasu ani emocjom podczas dokonywania zakupów online. Zawsze dokładnie weryfikuj ofertę produktu i zastanów się przed dokonaniem transakcji. Jeśli coś wydaje się podejrzane, lepiej zrezygnować z zakupu.

 • ·        Silne hasła i bezpieczne logowanie. Używaj silnych haseł do swoich kont online i regularnie je zmieniaj. Dodatkowo, korzystaj z weryfikacji dwuetapowej, aby zwiększyć bezpieczeństwo logowania.

 • ·        Uważaj na powiadomienia bankowe. Podczas realizacji transakcji online zawsze uważnie czytaj powiadomienia z aplikacji swojego banku. Sprawdzaj, czy kwota transakcji jest poprawna i czy nie ma żadnych podejrzanych aktywności na koncie.

 • ·        Bezpieczeństwo karty płatniczej. Zadbaj o bezpieczeństwo swojej karty płatniczej, nie udostępniaj nikomu kodu PIN ani danych karty. Pamiętaj, że kod CVV2/CVC2 powinien być znany tylko Tobie. Nigdy nie podawaj danych swojej karty osobom trzecim – pamiętaj, że służą one tylko do dokonywania płatności, a nie otrzymywania środków na konto.

 • ·        Jednorazowe karty płatnicze i portfele wirtualne. Rozważ korzystanie z jednorazowych kart płatniczych i portfeli wirtualnych, aby dodatkowo zabezpieczyć swoje transakcje online.

 • ·        Bezpieczeństwo urządzeń. Zadbaj o bezpieczeństwo urządzeń, z których korzystasz do dokonywania płatności online. Regularnie aktualizuj oprogramowanie i aplikacje oraz korzystaj z programu antywirusowego, aby zminimalizować ryzyko ataków przestępców.

 

Bezpieczeństwo zakupów na portalach sprzedażowych i w social mediach:

 • ·        Preferowanie dedykowanych platform płatności. Korzystaj z dedykowanych platform płatności przy dokonywaniu zakupów online. Unikaj dokonywania transakcji za pośrednictwem linków otrzymanych od sprzedających, ponieważ mogą one prowadzić do stron spreparowanych przez oszustów, a wprowadzenie na nich danych, może zagrażać bezpieczeństwu Twoich finansów. W przypadku kupowania produktów, rozważ zakup za pobraniem lub odbiór osobisty.

 • ·        Dokładnie weryfikuj powiadomienia, jakie akceptujesz przy dokonywaniu płatności online. Zawsze sprawdzaj, czego one dotyczą, a pobierana kwota jest zgodna z ustaloną za produkt ceną.

 • ·        Kupując bilety na koncerty, festiwale lub inne wydarzenia sportowe lub kulturalne,  korzystaj z oficjalnych, dedykowanych do tego serwisów sprzedażowych. Jeśli chcesz dokonać transakcji kupna bądź sprzedaży z tzw. „drugiej ręki”, poszukaj sprawdzonych portali. Unikaj kupowania od przypadkowych osób (np. za pośrednictwem social mediów), by nie paść ofiarą oszustwa.

 • ·        Dokładnie przeczytaj opis sprzedawanego przedmiotu. Jeśli zawiera błędy językowe, pisany jest łamaną polszczyzną – zachowaj czujność. Uważaj na oferty, które są dostępne tylko za przedpłatą (tzn. nie ma możliwości płatności przy odbiorze). Jeśli cena produktu jest wyjątkowo niska, zachowaj rozsądek. Sprawdź, czy zdjęcia produktu są prawdziwe, a nie „zapożyczone” z innych stron.

 • ·        Kontakt ze sprzedającym – jeśli decydujesz się na kupowanie za pośrednictwem portali i serwisów sprzedażowych, kontaktuj się ze sprzedającym za ich pomocą. Unikaj wiadomości za pośrednictwem komunikatorów lub smsów, zwłaszcza gdy wymaga płatności za towar przed wysyłką. Dobrą praktyką jest korzystanie z dedykowanych przez platformę sposobów płatności i wysyłki towaru.

 • ·        Zadbaj o bezpieczeństwo swoje, ale i innych użytkowników. Jeśli jakakolwiek oferta wydaje Ci się wątpliwa lub ktoś próbował Cię oszukać, zgłoś sprawę do administratorów serwisu.

 

Więcej na temat bezpiecznych zakupów dowiesz się z materiałów dostępnych tutaj.