Aktualności

(Nie)bezpieczne znajomości wakacyjne

Wakacje to czas, kiedy wielu z nas jest otwartych na nowe znajomości, zarówno te online, jak i poza światem wirtualnym. Sprzyjają temu wyjazdy, wycieczki i spotkania z przyjaciółmi. Nasza czujność może być wtedy uśpiona, a niestety nie wszyscy których poznajemy, są wobec nas szczerzy i uczciwi.

W dzisiejszym świecie, gdzie wiele relacji zaczyna się online, a media społecznościowe i komunikatory ułatwiają  wymianę informacji i wiadomości, istnieje potrzeba świadomości ochrony swojej prywatności i ostrożności – zwłaszcza w świeżo nawiązanych relacjach.

Dbałość o bezpieczeństwo w relacjach online i offline,  a także ochrona naszej prywatności są kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa i uniknięcia różnych rodzajów oszustw. Oto kilka porad, które pomogą Ci chronić się w obu sferach.

Ogólne zasady bezpieczeństwa

 • ·        Stosuj zasadę ograniczonego zaufania. Nie ufaj od razu osobom, które poznajesz.  Zachowaj ostrożność i zwracaj uwagę na sygnały ostrzegawcze, takie jak natarczywość, zbyt duża ciekawość, pytania o Twoją sytuację materialną czy prośby o pieniądze. Pamiętaj, że nowe znajomości mogą być przyjemne i atrakcyjne, ale zawsze warto zachować czujność.

 • ·        Sprawdź wiarygodność nowo poznanej osoby. Jeśli chcesz bliżej poznać nową osobę, upewnij się, że wiesz kim naprawdę jest. Sprawdź, czy dane, jakimi się posługuje nowy znajomy/a (imię, nazwisko, e-mail), są prawdziwe. Sprawdź informacje w mediach społecznościowych - od kiedy istnieje konto, ilu ma znajomych, co udostępnia publicznie  i zwróć uwagę na wszelkie niepokojące lub niezgodne z prawdą informacje. Jeśli poczujesz, że coś ukrywa lub próbuje Cię oszukać, zakończ relację.

 • ·        Ostrożnie z udzielaniem prywatnych informacji. Zachowaj czujność w ujawnianiu  informacji dopiero co poznanym osobom, zarówno w kontaktach online czy offline. Wstrzymaj się od udzielania informacji osobistych, takich jak adres zamieszkania, numer telefonu czy dane finansowe. Pod żadnym pozorem nikomu nie podawaj swoich haseł ani danych logowania. Nigdy nie możesz mieć pewności, kto i w jaki sposób je wykorzysta.

 • ·        Pamiętaj, że zawsze masz prawo powiedzieć NIE, zakończyć rozmowę, spotkanie czy relację, w której będziesz się czuć niekomfortowo.

 

Bezpieczeństwo online

 • ·        Zadbaj o swoją prywatność w sieci. Zanim podzielisz się szczegółami ze swojego życia w sieci, przemyśl to. Takie informacje mogą zostać wykorzystane przez cyberprzestępców i różnych oszustów, którzy będą chcieli np. wymusić od Ciebie poufne dane lub pieniądze. Pamiętaj, że każda aktywność w sieci (np. profile w mediach społecznościowych, grupy dyskusyjne, formularze) wpływa na Twój wizerunek online, a także pokazuje, kim jesteś, jakie masz zainteresowania, co lubisz robić oraz jaka jest Twoja sytuacja materialna. Nigdy nie możesz mieć pewności, kto i w jaki sposób może je wykorzystać.

 • ·        Zadbaj o ustawienia prywatności w swoich profilach w mediach społecznościowych – sprawdź, kto ma dostęp do Twoich danych osobowych oraz treści, jakie udostępniasz w sieci. Dzięki odpowiednim ustawieniom, mogą być one widoczne tylko dla wybranych osób, dzięki czemu zwiększasz swoje bezpieczeństwo. Zastanów się nad ograniczeniem niechcianych kontaktów i sprawdź, kto się może z Tobą kontaktować, komentować Twoje posty lub oznaczać cię na zdjęciach. Właściwe zarządzanie widocznością profilu oraz swoją aktywnością w sieci może wpływać na twój wizerunek online.

 • ·        Dbaj o swój wizerunek – pomyśl, zanim wyślesz swoje zdjęcia (zwłaszcza te prywatne) do nowopoznanych osób; nigdy nie możesz mieć pewności, w jaki sposób je wykorzysta. Pamiętaj, że nawet gdy wysyłasz je do „jednorazowego” wyświetlenia, ktoś może zrobić zrzut ekranu i zachować je dla siebie.

 • ·        Zachowaj czujność i zdrowy rozsądek. Nigdy nie możesz mieć pewności, kto jest  pod drugiej stronie i jakie ma wobec Ciebie zamiary. Jeśli Twój rozmówca szybko wyznaje miłość, a w kolejnych wiadomościach poprosi o pieniądze, nawet drobną kwotę, traktuj to jako poważny sygnał ostrzegawczy.

 • ·        Stosuj silne i unikalne hasła do swoich kont, a także korzystaj z dwuskładnikowej weryfikacji. Dzięki temu zwiększasz bezpieczeństwo swoich danych, a także chronisz swoje oszczędności. Nawet gdy Twoje hasło zostanie skompromitowane, osoba trzecia, w tym też oszuści nie będą mogli wejść na Twoje konto. Więcej na temat haseł dowiesz się tutaj.

 • ·        Ostrożnie podchodź do wiadomości, które otrzymujesz, zwłaszcza gdy wymagają od Ciebie podjęcia działania. Nie klikaj w przesłane linki, nie otwieraj załączników, nie daj się namówić na zainstalowanie aplikacji, której nie znasz. Jeśli ktoś ze znajomych poprosi o pieniądze (np,. przelew, kod BLIK), zweryfikuj, czy wiadomość jest prawdziwa – zadzwoń i upewnij się, że prośba rzeczywiście pochodzi od niego.

 • ·        Nigdy nie podawaj innym haseł logowania ani innych prywatnych danych. Jeśli ktoś poprosi Cię o przesłanie skanu lub zdjęcia Twoich dokumentów (np. dowodu osobistego, paszportu), zakończ relację i zgłoś sprawę do administratorów serwisu.

 • ·        Jeśli padniesz ofiarą oszustwa na portalu randkowym lub w serwisie społecznościowym, jak najszybciej zgłoś sprawę do administratora serwisu, na policję, a w razie wyłudzenia danych logowania do bankowości elektronicznej lub pieniędzy, skontaktuj się z bankiem.

 • Incydenty związane z Twoim bezpieczeństwem internetowym, zgłaszaj do zespołu CERT Polska.