Aktualności

Wyjeżdżasz na wakacje? – sprawdź, jak zabezpieczyć swoje konta i urządzenia.

Wakacje to czas relaksu, podróży i oderwania się od codziennych obowiązków. To również okres, w którym często rezygnujemy z rutyny, co może prowadzić do obniżenia naszej czujności w kwestii cyberbezpieczeństwa. Niestety, cyberprzestępcy nie biorą urlopów – wręcz przeciwnie, często wykorzystują nasz spokój i rozluźnienie, aby przeprowadzać swoje ataki.

Atrakcyjne oferty wyjazdów, wyjątkowo niskie ceny za hotele, wyprzedaże czy wiadomość od kogoś znajomego w potrzebie to tylko wybrane przykłady oszustw, z jakimi możemy się spotkać w okresie wakacyjnym. Mimo że ich scenariusze są różne, opierają się na tych samych mechanizmach – wykorzystują nasze emocje i presję czasu.

 

Dbałość i troska o bezpieczeństwo cyfrowe to przede wszystkim ochrona prywatnych danych oraz środków finansowych, ale także zabezpieczenie naszej prywatności i plików, jakie przechowujemy na urządzeniach lub w chmurze.

Przygotowując się do wymarzonego urlopu, zadbajmy nie tylko o nasze bezpieczeństwo fizyczne, ale również to internetowe.

 

Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, dzięki którym zwiększysz swoje bezpieczeństwo cyfrowe.

·        Sprawdź aktualizację sprzętu i oprogramowania, z którego korzystasz.

·        Upewnij się, że masz włączoną blokadę swojego telefonu lub laptopa (np. kod PIN, hasło lub biometrię), która automatycznie blokuje urządzenie, gdy te jest nieużywane.

·        Zadbaj o kopie zapasowe danych. Wykonaj pełny backup ważnych danych na zewnętrzny dysk lub w chmurze oraz od razu sprawdź, czy jest zapis poprawny i można z niego przywrócić dane. Rozważ włączenie automatycznej kopii zapasowej, dzięki czemu w razie awarii lub utraty sprzętu, będziesz mógł/mogła je odzyskać.

·        Upewnij się, że masz włączone lokalizowanie urządzenia, na wypadek zgubienia lub kradzieży. Daje to możliwość zlokalizowania go poprzez aplikacje.

·        Sprawdź ustawienia prywatności na swoich profilach w mediach społecznościowych – zweryfikuj, kto ma dostęp do treści, jakie udostępniasz i kto może się z Tobą kontaktować. Zastanów się, zanim wrzucisz post lub relację, informujący o tym, że jesteś na wyjeździe – może to być sygnał dla przestępców, że twój dom lub mieszkanie pozostają puste. Potencjalnie niegroźna informacja może zostać wykorzystana przez osoby trzecie.

·        Przeanalizuj, z jakich aplikacji lub kont korzystasz najczęściej. Zastanów się, czy pamiętasz swoje hasła i dane dostępowe. Jeśli nie – zaktualizuj je i przechowuj w bezpiecznym miejscu, np. menadżerze haseł.

·        Pamiętaj o stosowaniu silnych haseł, a tam, gdzie to możliwe, włącz weryfikację dwuskładnikową.

·        Zachowaj ostrożność podczas zakupów online – nie daj się zwieść wyjątkowym okazjom. Zawsze weryfikuj, czy strona na której jesteś, jest prawdziwa, a wybrany sklep internetowy rzeczywiście istnieje.

·        Chroń swoje karty płatnicze. Nie zabieraj wszystkich kart płatniczych i dokumentów na wyjazd, jeśli nie będziesz ich potrzebować. Nie zapisuj swojego kodu PIN na kartce, nie podawaj go nikomu. Rozważ korzystanie z wirtualnych lub przedpłaconych kart płatniczych.

·        Dbaj o dokumenty potwierdzające tożsamość – nigdy nie udostępniaj zdjęć czy skanów dokumentów ani nie pozostawiaj ich (np. dowodu tożsamości) osobom trzecim. 

 

Nigdy nie rób sobie przerwy od podstawowych zasad cyberhigieny. Dzięki temu zwiększysz bezpieczeństwo swoich danych oraz oszczędności.