Aktualności

Bezpieczeństwo Twojej firmy w okresie wakacyjnym.

Urlop jest niezbędnym elementem zdrowego życia zawodowego, który przynosi korzyści zarówno pracownikom, jak i całej organizacji. Regularny odpoczynek wspiera zdrowie, produktywność i kreatywność. Niestety, nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, jak ważne jest, aby oderwać się od codziennych obowiązków i wykorzystać przysługujący urlop.

 

Bardzo często myślimy, że każda nieobecność w pracy może wpłynąć na wydajność firmy lub organizacji, a przez absencję, ktoś inny będzie musiał przejąć nasze zadania. Co więcej, czasami obawiamy się, że również przełożeni będą z tego powodu niezadowoleni, co może wpływać na ocenę naszej pracy. W wielu przypadkach zatem wybieramy tylko kilka dni wolnego, zamiast dłuższego wypoczynku.

 

Warto podkreślić, że jest to nie tylko błędne myślenie, które może prowadzić do stanu przemęczenia i niską efektywność, ale przede wszystkim do wypalenia zawodowego. Prawo do dłuższego wypoczynku gwarantuje kodeks pracy, i zgodnie z art. 162 przynajmniej raz w roku każdy pracownik może wziąć dłuższy urlop, trwający minimum 14 dni kalendarzowych.

 

Badanie przeprowadzone przez Mindagram pokazuje, że 45 % polskich pracowników jest wypalonych zawodowo [1]. W obecnych czasach jednym z głównych wyzwań, jakie stoi przed pracodawcami jest dbałość o dobrostan psychiczny pracowników, dlatego zwłaszcza teraz, w okresie wakacji warto zastanowić się nad tym, jak zachęcić naszych podwładnych do korzystania z urlopów, bo wypoczęty pracownik jest szczęśliwszy, zdrowszy i produktywniejszy.

 

 

Jakie korzyści dla firmy mogą przynieść urlopy pracowników?

·  poprawa produktywności i efektywności pracy

·  zwiększenie kreatywności i innowacyjności

·  poprawa zaangażowania w aktywność zawodową

·  promowanie zdrowego stylu życia

·  zmniejszenie ilości błędów i pomyłek

·  zadowolenie i satysfakcja z pracy

·  zwiększona czujność na incydenty bezpieczeństwa w firmie.

 

Dbałość o dobrostan pracowników to nie tylko możliwość korzystania z urlopów, ale także zapewnienie im bezpieczeństwa wykonywanych działań.

 

W obecnych czasach wiele organizacji pracuje w trybie zdalnym, przez co dostęp do zasobów firmowych i wykonywanie obowiązków służbowych jest możliwe niemalże 24/7. Z jednej strony jest to duże ułatwienie, ale z drugiej może generować wiele zagrożeń, zwłaszcza w obszarze cyberbezpieczeństwa. Zdarza się, że ułatwiony dostęp do poczty służbowej i pozostałych zasobów firmy sprawia, że pracownicy również podczas urlopu do nich sięgają. Często wynika to z poczucia nie zastępowalności, ale także z różnych nagłych przypadków i decyzji kadry zarządzającej.

 

Jako pracodawca musisz pamiętać, że takie działania są nie tylko niezgodne z prawem i naruszają przywilej korzystania pracowników z urlopów, ale mogą również nieść ze sobą wiele negatywnych konsekwencji i zagrożeń, w tym tych związanych z bezpieczeństwem informacji i cyberatakami.

 

W celu zniwelowania incydentów bezpieczeństwa w przepisach wewnętrznych organizacji należy ustalić zasady dostępu i korzystania z systemów i zasobów firmowych oraz kontaktów z klientami. Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych wskazówek, które mogą zwiększyć bezpieczeństwo Twojej organizacji i zapobiec wystąpieniu różnych zagrożeń.

 

·  Jasno określ zasady, w jakich sytuacjach pracownik będący na urlopie może korzystać z zasobów firmy; zalecaj pracownikom aby nie logowali się na konta służbowe i nie korzystali z dostępu do firmowych zasobów podczas urlopu, chyba że jest to niezbędne dla zrealizowania pilnych spraw.

·  Monitoruj dostęp do urządzeń firmowych ( w tym telefonów, laptopów) i zasobów, co w razie wystąpienia podejrzanych aktywności lub zachowań, pozwoli Ci podjąć właściwe działania

·  Opracuj plan awaryjny na wypadek, gdyby pracownik na urlopie musiał wykonać służbowe zadanie.

·  Wprowadź politykę zarządzania uprawnieniami dostępu do systemów i danych firmy. Ogranicz dostęp tylko do niezbędnych zasobów, aby zminimalizować ryzyko naruszenia bezpieczeństwa.

·  Zadbaj o bezpieczeństwo łączenia się z siecią firmową.

·  Określ procedury postępowania dla pracowników, którzy pełnią zastępstwo.

·  Pamiętaj o polityce zarządzania urlopami pracowników i zapewnij firmie ciągłość działania podczas ich nieobecności.

·  Regularnie przeprowadzaj szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa i cyberhigieny, dzięki którym zwiększysz świadomość pracowników w tym obszarze.
 

Zwiększając bezpieczeństwo pracowników i systemów informatycznych podczas ich nieobecności, dbasz nie tylko o dobro firmy ale i o komfort pracy swojej i pozostałych pracowników

 

Budowanie świadomość cyberbezpieczeństwa w okresie wakacyjnym - wykaz wsystkich artykułów, przejdź do strony

 

 


[1] Więcej na temat raportu „Jak wygląda kondycja psychiczna polskich pracowników?” dostępne na stronie Mindgram: https://ebook.mindgram.com/pl/raport-kondycja-psychiczna-polskich-pracownikow?utm_source=website&utm_medium=baza_wiedzy&utm_campaign=pl_launch_raport_dobrostan&utm_content=2023_11__#form-1 [dostęp: 16.06.2024 r.]