Wiele osób rozważało lub rozważa weryfikację swojego profilu np. w kontekście pokazania tego, że to właśnie ten jedyny profil opatrzony imieniem i nazwiskiem lub rozpoznawalnym pseudonimem jest autentyczny. Sama weryfikacje często wiąże się z wykupieniem określonego pakietu – w zamian, profil otrzymuje oznaczenie świadczące o pozytywnej weryfikacji konta przez pracowników serwisu. Jak przebiegać może sam proces weryfikacji tożsamości? Serwis może poprosić o różnego rodzaju dane, w tym zdjęcie dokumentu tożsamości (np. paszportu lub dowodu osobistego).
Scamerzy w natarciu
Działania oszustów dotyczyć mogą różnych dziedzin. Mogą to być np. wiadomości z ofertami pracy, informacjami o wygranej lub spadku/darowiźnie czy kontakt od wsparcia technicznego. Każda z nich jest niebezpieczna, gdyż może prowadzić do kradzieży danych, przejęcia kont a nawet urządzeń! Również możliwość weryfikacji profilu może stanowić łakomy kąsek w oczach przestępców piszących do Ciebie, podając się za np. pracowników serwisu. Kogo nie zaskoczyłaby nieoczekiwana wiadomość z pomocy technicznej czy z działu zajmującego się weryfikacją profili informująca, że coś zadziało się na Twoim koncie? Wariantów jest wiele, cyberoszuści za pomocą zabiegów socjotechnicznych mogą podejmować próby przekonania Cię do konieczności ponownej weryfikacji konta np. poprzez przesłanie im dokładnych danych lub skanu dokumentów. Obawa przed zablokowaniem czy utratą profilu może powodować, że przekażesz wszystko to, o co usilnie zabiegają przestępcy.
Na co uważać i jak reagować?
Otrzymując nieoczekiwaną wiadomość zawsze uważnie zapoznaj się z jej treścią i sprawdź kto jest jej adresatem. Jeśli widzisz, że tekst przykładowo zawiera:
- · błędy językowe;
- · oferty pracy z linkami do innych stron;
- · powiadomienie o podejrzanej aktywności na koncie;
- · komunikat o problemach z weryfikacją;
- · informacje o innych zdarzenia, wymagających podjęcia natychmiastowych działań.
może to być znak, że oszuści próbują wciągnąć Cię w rozmowę i pod pozorem wsparcia czy rzekomej pomocy, nakłonić do wykonywania ich poleceń. Co należy zrobić w takiej sytuacji?
- · Zachowaj ostrożność w kontaktach z osobami, które kontaktują się z Tobą online.
- · Zweryfikuj zaistniałą sytuację kontaktując się z serwisem poprzez dedykowany formularz lub oficjalny czat.
- · Uważaj na otrzymywane linki – mogą przekierować na strony przygotowane przez przestępców.
- · Nie podawaj osobie kontaktującej się z Tobą swoich danych osobowych, loginów i haseł czy danych kart kredytowych lub zdjęć dokumentów tożsamości.
- · Nie instaluj programów i aplikacji za czyjąś namową;
- · Rozważ skorzystanie z usługi „Zastrzeż PESEL”[1].
Pamiętaj, jeśli coś wzbudzi Twój niepokój, zgłoś sprawę administratorom serwisu czy aplikacji.
[1] Więcej na temat usługi „Zastrzeż PESEL” dostępne na stronie Serwisu Rzeczpospolitej Polskiej pod adresem: https://www.gov.pl/web/gov/zastrzez-swoj-numer-pesel-lub-cofnij-zastrzezenie [dostęp: 19.07.2024 r.]