Chociaż internet „narodził się” 29 października 1969 roku to właśnie dzisiaj wypada Dzień Światowej Sieci Internetowej. Ustanowiono go po to, aby zwiększyć świadomość ludzi na temat funkcjonowania światowej sieci. Wiedza o internecie powinna być dwutorowa.
Z jednej strona poznanie możliwości jakie oferuje dostęp do sieci, nauka tego jak poruszać się po internecie, w jaki sposób wyszukiwać interesujące nas informacje, robić zakupy, załatwiać sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu. Z drugiej zaś świadomość zagrożeń i wyzwań, jakie stawia przed każdym z nas przebywanie w przestrzeni wirtualnej, a przede wszystkim znajomość podstawowych zasad cyberhigieny. To dwa aspekty, które są ze sobą ściśle powiązane.
Cyberhigiena, od czego zacząć?
Wszyscy doskonale wiemy jak ważne jest dbanie o bezpieczeństwo swoje i naszych bliskich. Staramy się przestrzegać podstawowych zasad i uważać każdego dnia. Tak samo powinniśmy dbać o bezpieczeństwo w przestrzeni wirtualnej. Oszuści nie próżnują cały czas poszukując sposobów na zarobek, kosztem innych. Jak się chronić, o czym pamiętać?
-
-
Po pierwsze – minimum informacji o sobie. Tworząc konto w jakimkolwiek serwisie czy portalu pamiętaj o tym, że nie wszystkie pola w formularzach rejestracyjnych muszą być obowiązkowe. Sprawdź jakie informacje są niezbędne i podaj tylko takie.
-
Po drugie – silne hasła. Każde z kont, które zakładasz powinno być zabezpieczone minimum 14 znakowym hasłem. To pierwszy krok do zwiększenia bezpieczeństwa Twoich danych i niejednokrotnie pieniędzy!
-
Po trzecie – aktualizacja systemów, programów i aplikacji. Aktualizacja mogą np. większość Twoje bezpieczeństwo poprzez łatki bezpieczeństwa tj. naprawa luk, które zostały wykryte, a mogłyby być furtką dla przestępców.
-
Po czwarte – oprogramowanie z legalnych źródeł i aplikacje z oficjalnych sklepów. Zadbaj o to, alby wszystko co instalujesz pochodziło od zaufanych dostawców wspierających swoje produkty np. poprzez regularnie udostępniane aktualizacje.
-
Po piąte – szyfrowanie danych. To dodatkowa warstwa zabezpieczeń, która możesz wprowadzić po to aby przesyłane przez Ciebie pliki lub różnego rodzaju informacje były dodatkowo chronione.
-
Po szóste – kopie zapasowe. Na urządzeniach przechowuje się wiele danych. Zdjęcia z podróży, ważne pliki i notatki i wiele innych cennych rzeczy, których utrata wiązałaby się z nieodżałowaną stratą. Dlatego twórz kopie zapasowe dzięki którym będziesz miał/-a pewność, że Twoje dane nie zaginą na zawsze.
-
Po siódme – zasada ograniczonego zaufania. Zawsze sprawdzaj czy wiadomość, która otrzymałeś, jest prawdziwa. Nie klikaj w linki ani nie pobieraj załączników, jeśli nie masz pewności, co zawierają. Zawsze weryfikuj adres strony internetowej, na której chcesz się zalogować.