Aktualności

Bezpieczeństwo organizacji – kilka kroków do ochrony firmy i instytucji

Znajomość zagrożeń jest jednym z kluczowych aspektów zapewnienia bezpieczeństwa organizacji. By zapewnić pełną ochronę potrzebna jest zarówno wiedza teoretyczna i praktyczna dotycząca reagowania na ewentualne incydenty.

Budowanie świadomości cyberzagrożeń to z jednej strony świadomość tego, jakie metody i techniki wykorzystują przestępcy, z drugiej zaś znajomość zasad szerokorozumianej cyberhigieny i odpowiednie reagowanie na incydenty. Dlatego tak ważne jest przyswojenie przez pracowników każdej organizacji dobrych praktyk w walce z cyberzagrożeniami.

 

O jakich zasadach mowa? Są to m.in.:

  • ·  stosowanie silnych haseł do każdej z usług – przy ich konstruowaniu warto rozważyć posiłkowanie się menadżerami haseł, w których nie tylko zapisuje się hasła, ale mogą posiadać funkcję tworzenia długich i złożonych kombinacji.
  • ·  weryfikacja dwuetapowa – tam, gdzie to możliwe warto rozważyć jej aktywację. Drugi czynnik to dodatkowa ochrona kont!
  • ·  szyfrowanie danych na nośnikach zewnętrznych – wszystkie dane jakie mamy zapisane na dysku zewnętrznym czy też pendrivie powinny być odpowiednio zabezpieczone, zarówno w kontekście organizacji jak i prywatnych dokumentów.
  • ·  regularny monitoring profili służbowych – warto sprawdzać aktywności podejmowane na mediach społecznościowych organizacji oraz weryfikację dostępów do zarządzania social mediami do wybranych pracowników.
  • regularne szkolenia pracowników z zakresu cyberbezpieczeństwa i ochrony danych.
  • ·  systematyczne sprawdzanie i aktualizacja procedur i wytycznych w związku ze stale zmieniającym się krajobrazem cyberbezpieczeństwa. 

 

Znajomość zagrożeń połączona z wiedzą o sposobach reagowania są kluczem do cyberbezpieczeństwa. Warto o tym przypominać przez cały rok!