Zazwyczaj są to propozycje bardzo atrakcyjne, które kuszą wysokim zarobkiem przy minimalnym wysiłku. Może to być wykonywanie łatwych zdalnych zadań, takich jak transfery pieniędzy, prace administracyjne czy proste czynności bankowe. Tego typu oferty przesyłane są zazwyczaj do potencjalnych kandydatów bezpośrednio za pośrednictwem wiadomości w social mediach czy komunikatorów internetowych. Mogą one trafić do każdego. W opisie propozycji pracy często pojawiają się takie sformułowania jak: „proste czynności finansowe” albo „prace administracyjno-transferowe”.
Według danych Europolu ofiarami oszustw polegających na rekrutacji tzw. mułów finansowych najczęściej stają się osoby w trudnej sytuacji życiowej, o niewielkiej wiedzy finansowej, poszukujące pracy lub szybkiego zarobku. Szczególnie narażeni są imigranci, obcokrajowcy z ograniczonymi możliwościami zatrudnienia, osoby w kryzysie oraz użytkownicy mediów społecznościowych[1].
W większości przypadków są oni nieświadomi prawdziwych intencji oszustów, a obietnice szybkiego i łatwego zarobku zachęcają do podjęcia pracy. Schemat werbowania jest zazwyczaj podobny.
Weryfikacja kandydata – zdobycie zaufania
Wykazanie zainteresowania ze strony kandydata sprawia, że oszuści intensyfikują swoje działania
i w podstępny sposób próbują uwierzytelnić ofertę pracy. Niekiedy tworzą fikcyjne agencje rekrutacyjne lub fałszywe profile pośredników, przez które oficjalnie rekrutowani są pracownicy na intratne stanowiska przedstawicieli czy agentów zagranicznych firm. Agencje te podkreślają, że wykonywane w ten sposób zadania pozwolą uniknąć dodatkowych opłat bankowych lub podatków. Ponadto oszuści podszywają się niejednokrotnie pod banki lub inne instytucje finansowe, sugerując, że ich usługi są częścią legalnej działalności, np. w ramach międzynarodowego transferu środków finansowych.
Zakres obowiązków nowo zatrudnionego „pracownika”
Zainteresowanie ofertą i chęć podjęcia oferowanej pracy to doskonały moment na przedstawienie zakresu obowiązków. Zazwyczaj praca nie wymaga zbyt wielkiego wysiłku: należy wykonać kilka przelewów, wypłacić przesłane wcześniej pieniądze i wpłacić na określone konto. W niektórych przypadkach należy otworzyć nowe konto bankowe. Oszuści przedstawiają zlecane prace jako proste i bezpieczne, ale działania te, z pozoru błahe i nieszkodliwe, są w rzeczywistości elementem procederu prania pieniędzy. Najczęściej pochodzą one z innych oszustw lub przestępstw np. phishingu, czyli między innymi kradzieży środków z przechwyconych kont bankowych.
Często celem oszustw „na muła finansowego” jest ukrycie prawdziwego charakteru nielegalnej działalności. Osoba angażująca się w taką praktykę, popełnia przestępstwo bez względu na to, czy robi to świadomie, czy nie! Kiedy przestępcy osiągną swoje cele, zrywają wszelki kontakt. Czasami osoba biorąca udział w nielegalnym procederze może zorientować się, że została oszukana, jednak na tym etapie jest już za późno, by uniknąć konsekwencji.
Więcej informacji o procesie rekrutowania mułów i sposobach ochrony przed oszustami, znajdziesz na naszej stronie www.bezpiecznymiesiac.pl
[1] Artykuł Money Muling, Europol, https://www.europol.europa.eu/operations-services-and-innovation/public-awareness-and-prevention-guides/money-muling, [dostęp: 29.10.2024r.]