Raport Światowego Forum Ekonomicznego o ryzykach globalnych z 2024 roku (Global Risk Report 2024) wskazuje dezinformację jako największe zagrożenie dla gospodarki światowej i społeczeństwa w perspektywie dwóch lat. Następne miejsca na liście zajmują: ekstremalne zjawiska pogodowe, polaryzacja społeczna, zagrożenia w cyberprzestrzeni i konflikty zbrojne[1].
Zjawisko dezinformacji eskaluje wraz z rozwojem i popularyzacją coraz bardziej zaawansowanych technologii i osłabianiem zaufania do informacji i instytucji. Wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla różnych obszarów: życia społecznego, zdrowia publicznego, państwa i jego struktur, a także polityki oraz biznesu. Pogłębia istniejące podziały i utrwala antagonizmy, wpływa na procesy wyborcze i podważa zaufanie do instytucji. Choć całkowite wyeliminowanie dezinformacji nie jest możliwe, istnieją jednak sposoby, by jej przeciwdziałać. Jednym z nich jest wzmacnianie świadomości na temat tego zjawiska. Jest to główny cel nowego poradnika.
W publikacji znaleźć można m.in.:
· Kluczowe pojęcia z zakresu dezinformacji;
· Wyjaśnienie mechanizmów jej oddziaływania na społeczeństwo;
· Omówienie wybranych technik manipulacji wraz ze wskazówkami dotyczącymi ich identyfikacji;
· Strategie reagowania na dezinformację;
· Praktyczne porady z zakresu komunikacji w obliczu kryzysu.
Zapraszamy do zapoznania się z publikacją i wdrażania zawartych w niej rekomendacji w codziennej pracy! Poradnik można pobrać poniżej.
[1] World Economic Forum (2024). Global Risks Report 2024, https://www3.weforum.org/docs/WEF_The_Global_Risks_Report_2024.pdf (dostęp: 19.12.2024 r.)