Aktualności

Zewnętrzne nośniki danych i inne urządzenia podłączane do komputera

Zewnętrzne nośniki danych (np. pendrive’y, dyski wymienne) to wygodne i chętnie wybierane przez użytkowników rozwiązanie, za pomocą którego można łatwo i szybko przenosić pliki między różnymi urządzeniami czy też przechowywać na nich dane. Jednym z największych atutów zewnętrznych nośników są ich niewielkie rozmiary, szeroki wybór i dostępność na rynku, niskie koszty, a przede wszystkim ich pojemność.

 

Bezpieczeństwo danych

  •  

Podczas przenoszenia poufnych lub prywatnych danych na nośniki wymienne, takie jak dyski twarde czy pendrive'y, istnieje ryzyko, że dostęp do nich uzyskają nieupoważnione osoby. Ze względu na ich niewielkie rozmiary i łatwość transportu, prawdopodobieństwo zgubienia lub kradzieży tych nośników jest wysokie. Przechowując dane na nośnikach wymiennych, pamiętaj o ich szyfrowaniu.

 

  • Złośliwe oprogramowanie
  •  

Złośliwe oprogramowanie może łatwo rozprzestrzeniać się za pomocą nośników wymiennych, zwłaszcza jeśli na komputerach jest włączona funkcja autorun. Każdorazowe podłączenie takiego nośnika niesie ryzyko nieświadomego zainstalowania złośliwego oprogramowania, które może infekować kolejne urządzenia.

Chociaż złośliwe oprogramowanie często rozprzestrzenia się z powodu nieostrożności użytkowników, cyberprzestępcy również wykorzystują nośniki wymienne do infekowania systemów. Stosują technikę inżynierii społecznej, zwaną przynętą, polegającą na pozostawieniu zainfekowanego nośnika w ruchliwym miejscu.

Z dużą ostrożnością należy podchodzić też do upominków i prezentów, które można otrzymać podczas różnych wydarzeń, np. konferencji, spotkań branżowych. Otrzymany nośnik zewnętrzny może  mieć zainstalowane oprogramowanie szpiegujące, za pomocą którego osoby trzecie będą miały wgląd do danych organizacji.

 

  • Uszkodzenia i awarie
  •  

Nośniki wymienne charakteryzują się zazwyczaj krótszą żywotnością niż inne formy pamięci masowej. Są bardziej podatne na uszkodzenia fizyczne oraz infekcje złośliwym oprogramowaniem, co może prowadzić do utraty danych. Organizacje powinny zatem regularnie tworzyć kopie zapasowe i monitorować stan techniczny nośników, aby minimalizować ryzyko utraty cennych informacji.

 

 

Wskazówki, jak bezpiecznie korzystać z przenośnych nośników danych

 

► Zawsze przed uruchomieniem nośnika danych, przeskanuj go. Pendrive lub dysk USB, nawet ten od współpracownika lub dobrej koleżanki, może zawierać wirusa. Wirusy i inne złośliwe oprogramowanie często wykorzystują nośniki wymienne do rozprzestrzeniania się, dlatego ważne jest, aby upewnić się, że są one wolne od infekcji, zanim zostaną podłączone do komputera.

 

► Nigdy nie podłączaj do komputera nieznanego urządzenia. Jeżeli znajdziesz pendrive, nigdy nie sprawdzaj, co się na nim znajduje. Nawet jeśli wygląda niewinnie, istnieje ryzyko, że może zawierać złośliwe oprogramowanie, które może zainfekować system i spowodować utratę danych, zaszyfrowanie danych lub inne szkody.

 

► Dbaj o aktualizację systemu i aplikacji, których używasz. Regularne aktualizacje zapewniają poprawki bezpieczeństwa i chronią przed lukami w systemie, które mogą być wykorzystane przez cyberprzestępców.

 

► Szyfruj dyski przenośne, zarówno służbowe jak i prywatne, które służą Ci do przenoszenia wrażliwych informacji. Szyfrowanie danych zapewnia dodatkową warstwę ochrony, uniemożliwiając nieautoryzowany dostęp do zawartości dysku w przypadku jego kradzieży lub utraty.

 

► Wyłącz funkcje autorun i autoplay, które pozwalają urządzeniom automatycznie uruchamiać programy lub otwierać pliki po podłączeniu nośnika wymiennego do komputera. Wyłączenie tych funkcji jest kluczowe, dzięki temu zapobiegasz przypadkowemu uruchomieniu złośliwego oprogramowania z nośników wymiennych.

 

► Zawsze usuwaj dane z nośnika wymiennego, po przeniesieniu ich na swoje urządzenie. Pozwala to zminimalizować ryzyko nieuprawnionego dostępu do tych informacji bądź ich wykorzystaniu w przypadku zgubienia lub kradzieży nośnika.

 

► Przechowuj dane osobiste i służbowe na osobnych urządzeniach.

 

 

Bezpieczeństwo nośników zewnętrznych w organizacji - porady dla administratorów

 

Zagrożenia, jakie niesie ze sobą nieostrożne korzystanie z nośników zewnętrznych mogą mieć bardzo poważne konsekwencje dla organizacji, dlatego opracowanie polityki bezpieczeństwa korzystania  z nośników zewnętrznych jest kluczowym elementem ogólnej strategii bezpieczeństwa informacji w organizacji. Powinna dawać odpowiedzi na poniższe punkty:

  • 1. Jakie rodzaje danych mogą być przechowywane na nośnikach wymiennych?
  • 2. W jakich okolicznościach pracownicy mogą oficjalnie używać nośników wymiennych w kontekście pracy?
  • 3. Kto w firmie ma uprawnienia do korzystania z nośników wymiennych?
  • 4. Jakie kroki należy podjąć, aby zabezpieczyć przechowywane na nośnikach wymiennych dane za pomocą szyfrowania?
  • 5. Jakie procedury muszą być wdrożone, aby zapewnić regularne skanowanie nośników wymiennych w celu wykrycia potencjalnych zagrożeń?
  • 6. Jakie sytuacje mogą wymagać odstępstwa od standardowych zasad dotyczących korzystania z nośników wymiennych?

 

Wdrożenie polityki bezpieczeństwa dysków zewnętrznych pomaga chronić organizację przed różnorodnymi zagrożeniami, takimi jak wyciek danych, infekcje złośliwym oprogramowaniem, utrata poufnych informacji oraz naruszenie regulacji prawnych dotyczących ochrony danych.

 

 

Projekt finansowany ze środków Ministra Cyfryzacji.

  • Artykuł wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiany z oficjalnym stanowiskiem Ministra Cyfryzacji.