Aktualności

Oszustwa biletowe

Planowanie wymarzonego wyjazdu kojarzy się z czymś przyjemnym. Wybór kierunku, sprawdzanie atrakcji, które mogą na nas czekać by wreszcie znaleźć tą idealną ofertę! Wystarczy kilka kliknięć i rezerwacja jest gotowa. Czy jest coś o czym mogliśmy zapomnieć?

W okresie ferii, podobnie jak w czasie wakacji czy innych popularnych okresów wyjazdowych, nasilają się „oszustwa biletowe”. Wiele osób zaczyna planowanie podróży i szuka w internecie biletów na środki transportu czy wydarzenia, a oszuści próbują wykorzystać ten fakt publikując fałszywe oferty sprzedażowe.

 

Fałszywe oferty biletowe

W internecie jest wiele miejsc, w których można znaleźć ogłoszenia o sprzedaży biletów. Istnieją różnego rodzaju grupy w  mediach społecznościowych dedykowane wyjazdom, portale ogłoszeniowe, na których można znaleźć oferty sprzedaży biletów czy strony online biur podróży. Cyberprzestępcy niejednokrotnie podszywają się pod sprzedawców, firmy i  przewoźników, by oszukać jak najwięcej osób i w rezultacie wykraść dane i pieniądze.

  1.  
  2. 1. Oszustwa na portalach społecznościowych

Przeglądając portale społecznościowe można trafić na ogłoszenia typu „odsprzedam bilet” – w takich ogłoszeniach sprzedający tłumaczy się np. nagłą zmianą planów i stąd decyzja o wystawieniu biletów. Całość transakcji odbywa się w nich online – kupujący płaci, a sprzedający po otrzymaniu pieniędzy… znika!

  1. 2. Fałszywe strony internetowe

Wyszukując oferty np. wyjazdów czy wydarzeń można trafić na strony internetowe reklamujące bilety po bardzo „atrakcyjnych cenach”. Mogą to być witryny łudząco przypominające strony znanych biur podróży, przewoźników czy platformy oferujące sprzedaż biletów na różne wydarzenia. Po przelaniu pieniędzy niejednokrotnie okazuje się, że nie tylko kupujący nie otrzymał biletów, ale i strona internetowa, na której robił zakupy przestała istnieć.

  1. 3. Fałszywe bilety

Inną odsłoną działań oszustów jest sprzedaż biletów, które są fałszywe – kupujący po zapłaceniu faktycznie otrzymuje bilet, który jest nieprawdziwy. Przestępcy wystawiają na sprzedaż bilety np. na cieszące się dużą popularnością wydarzenia, przy wejściu na okazuje się jednak, że bilet jest fałszywy.

 

Jak się chronić?

W okresie ferii warto zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza, gdy decydujesz się na zakup biletów online. Atrakcyjne ceny i wyjątkowe okazje mogą kusić, ale zawsze trzeba powiedzieć: sprawdzam!

  • ·  Zawsze sprawdź adres strony, na której jesteś – jeśli pasek adresu wygląda inaczej niż znany Ci adres (np. nazwa nie zgadza się z oficjalną stroną, pojawiają się jakieś dodatkowe znaki), zrezygnuj z zakupu.
  • ·  Weryfikuj sprzedającego – sprawdź czy są podane dane kontaktowe, czy są dostępne popularne formy płatności. Znajdź też opinie o danym sprzedawcy, zwróć uwagę czy historia opinii wygląda wiarygodnie – na przykład czy nie pochodzą z jednego, krótkiego okresu.
  • ·  Jeśli kupujesz bilety od osoby, której nie znasz, zaproponuj odbiór osobisty i rozliczenie na miejscu. W ten sposób możesz uchronić się od przelania pieniędzy na konto oszustów.
  • ·  Zwracaj uwagę na komunikaty –  oszuści często wykorzystują sformułowania typu: ostatnia szansa, bilet za chwilę zniknie, promocja kończy się dzisiaj. Ma to na celu zmuszenie do szybkiego działania.
  • ·  Jeśli kupujesz coś przez oficjalną platformę, pamiętaj, że całość transakcji powinna odbywać się za jej pośrednictwem. Nie przechodź na zewnętrzny komunikator, komunikację email czy SMS ze sprzedającym.
  • ·  Jeśli oferta, ogłoszenie czy strona wydają Ci się fałszywe zgłaszaj je do zespołu CERT Polska i do administratorów serwisu.. Jeśli zostałeś/-łaś oszukany w sieci, zgłoś sprawę na Policję oraz do swojego banku.

 

Pamiętaj, zdrowy rozsądek i weryfikacja kontrahenta mogą uchronić Cię przed przykrymi skutkami działań oszustów.