Aktualności

Prywatność w czasie ferii

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie organizację wyjazdu, w której nie korzysta się z internetu. Wyszukiwanie ofert, produktów, rezerwacje czy publikacje zdjęć i wrażeń w mediach społecznościowych – to wszystko, za pomocą kilku kliknięć możemy zrobić online. Czy pamiętamy wówczas o naszej prywatności?

Prywatność można rozpatrywać w różnych aspektach, w kontekście przestrzeni wirtualnej dotyczy ona ochrony naszych danych i informacji oraz świadomego decydowania, co chcemy udostępniać innym. To, co publikujemy online, ma bezpośredni wpływ na nasze życie w świecie rzeczywistym – może nie tylko kształtować nasz wizerunek, ale także wpływać na nasze bezpieczeństwo fizyczne. Udostępnianie szczegółowych informacji, takich jak miejsce pobytu, plany podróży czy dane osobiste, może być wykorzystywane przez oszustów. Dlatego dbając o swoją prywatność w internecie, warto wiedzieć, jak zapewnić sobie bezpieczeństwo i unikać działań, które mogą narazić nas na niebezpieczeństwo w życiu codziennym.

 

Ferie a prywatność

Okres związany z feriami to doskonała okazja do organizacji wyjazdu czy zaplanowania czasu wolnego. Wiedzą o tym wszyscy, którzy zaczęli przygotowania do upragnionego odpoczynku, ale niestety również cyberprzestępcy. Fikcyjne rezerwacje, oszustwa związane z biletami, fałszywe sklepy internetowe, zagrożenia w mediach społecznościowych to przykłady tego o czym należy pamiętać każdego dnia. Planując czas wolny powinniśmy przede wszystkim myśleć o tym co zrobić, aby być bezpiecznym.

 

  1. 1. Sprawdź swoje profile na mediach społecznościowych – rozważ takie ustawienia prywatności, aby publikowane informacje były widocznie tylko dla Twoich znajomych.

  2. 2. W swoich kontach email oraz mediów społecznościowych włącz dwuskładnikowe uwierzytelnianie, które zwiększa bezpieczeństwo twoich kont. Polega na dodaniu drugiego składnika (poza loginem i hasłem), którym zabezpieczysz konto. Może to być np.: kod jednorazowy z wiadomości SMS lub z aplikacji służącej do autoryzacji czy bardziej zaawansowane jak i klucz sprzętowy lub  biometria. Dzięki temu osoba nieupoważniona nie będzie w stanie łatwo przejąć Twojego konta.

  3. 3. Rezerwacje online – jeśli sprzedający wymaga skanu dowodu osobistego lub innego dokumentu zawierającego twoje dane, zastanów się czy wybrać taką ofertę. Podobnie jak wpłata zadatku – zanim wpłacisz jakąkolwiek kwotę, sprawdź wiarygodność miejsca, w którym chcesz zrobić rezerwację – opinie w sieci, lokalizację, dane sprzedawcy. Na etapie płatności, uważaj na czy przekierowania bramek płatności są poprawne – tzn. weryfikuj ich adresy, tak samo jak adres strony banku.

  4. 4. Jeśli chcesz podzielić się za pośrednictwem mediów społecznościowych zdjęciami i wrażeniami z wyjazdu, zaczekaj z ich publikacją do czasu powrotu do domu. Te informacje, z pozoru nieszkodliwe, kiedy udostępniasz je online w trakcie nieobecności w domu, mogą być sygnałem, że nie ma Cię aktualnie w domu, na co mogą czekać przestępcy – tym razem po prostu złodzieje.  

  5. 5. Przygotuj swoje urządzenia na nieprzewidzianą sytuację – zadbaj o zabezpieczenie telefonu, komputera czy tabletu. Włącz PIN i zabezpieczenie biometryczne, aby nikt niepowołany nie uzyskał dostępu do Twojej własności. Pomyśl o kopiach zapasowych na wypadek utraty, zniszczenia lub kradzieży sprzętu,. Jeśli to możliwe, włącz opcje zdalnej lokalizacji urządzenia.

  6. 6. Pomyśl, zanim opublikujesz – warto pamiętać, że raz udostępniona treść często pozostaje w sieci na zawsze i może być wykorzystana w sposób, którego nie przewidujemy. Szczególną uwagę przywiązuj do publikacji wizerunku osób, które podróżują z Tobą, w tym dzieci.

 

Pamiętaj! Planowanie czasu wolnego to też spokój ducha, który możesz osiągnąć korzystając z powyższych porad.