Popularne portale randkowe nieustannie prowadzą działania, których celem jest nie tylko zapewnienie użytkownikom maksymalnego bezpieczeństwa, ale i walka z cyfrowymi oszustami. Serwisy wprowadzają wysokie standardy ochrony danych, a także stosują nowoczesne technologie, które pozwalają wykrywać podejrzane zachowania i eliminować zagrożenia. Niestety, mimo różnych zabezpieczeń, kluczową rolę w ochronie przed oszustwami odgrywa świadomość i czujność samych użytkowników.
Oszustwa romantyczne (z ang. romance scams) to forma wyłudzenia, w której przestępcy podszywają się pod osoby poszukujące miłości, zdobywają zaufanie ofiary, a następnie manipulują jej uczuciami, aby wyłudzić pieniądze. Przestępcy działają głównie na portalach randkowych, w mediach społecznościowych oraz aplikacjach do komunikacji, wykorzystując fałszywe tożsamości i starannie opracowane historie.
Oszuści celują przede wszystkim w osoby, które z różnych powodów są bardziej podatne na manipulacje. Dodatkowo silna potrzeba znalezienia bliskości, poczucie samotności i brak ostrożności to czynniki, które ułatwiają im realizację swoich zamierzeń. W świecie, w którym wiele osób szuka miłości lub towarzystwa online, fałszywe profile i pozornie szczere rozmowy szybko wzbudzają zaufanie. Nie tylko potrzeba znalezienia „drugiej połówki”, często również nadzieje na poprawę sytuacji finansowej czy pragnienie szybkiego wzbogacenia się - sprawia, że ofiary chętnie przystają na propozycje inwestycyjne, które oszuści przedstawiają jako bezpieczne i niezwykle zyskowne.
Rozwój technologii, takich jak sztuczna inteligencja, w tym narzędzia typu deepfake, ułatwiają oszustom budowanie fałszywego wizerunku i prowadzenie przestępczej działalności. Możliwości tworzenia nieprawdziwych zdjęć, kradzież tożsamości czy przejmowanie profili w mediach społecznościowych sprawiają, że osoby o złych intencjach mogą w sposób niezwykle przekonujący manipulować swoimi ofiarami. Oszuści znakomicie potrafią wzbudzać zaufanie, które następnie wykorzystują, namawiając do inwestycji, przekazywania pieniędzy lub ujawniania wrażliwych danych osobowych.
W 2024 roku Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości odnotowało 144 przestępstw związanych z oszustwami matrymonialnymi. Łącznie pokrzywdzonych zostało 160 osób, z czego 72,5% stanowiły kobiety (116 osób), a 27,5% mężczyźni (44 osoby). Straty materialne wynikające z tych przestępstw sięgnęły aż 10 milionów złotych. Największy odsetek pokrzywdzonych to osoby w wieku 30-49 lat, ich liczba to nieco ponad 48%.
Oszustwa romantyczne to przestępstwa! Nie zapominajmy o tym! Dlatego niezwykle ważne jest, aby osoby, które doświadczyły tego typu oszustw, zgłaszały je do właściwych instytucji, takich jak policja i CERT Polska, a w przypadku wyłudzeń intymnych materiałów do zespołu Dyżurnet.pl.
Zgłoszenie przestępstwa nie tylko zwiększa szansę na odzyskanie utraconych środków, ale również pomaga w walce z oszustami i zapobiega kolejnym przypadkom tego rodzaju nadużyć.
Jak nie dać się oszustom, gdzie zgłaszać, co zrobić gdy …? Na te pytania pomoże Ci odpowiedzieć nowy poradnik pt. Internetowe Love II – randkowanie, AI, cyberbebezpieczeństwo, który porusza tematykę oszustw romantycznych i zawiera szczegółowe informacje o metodach działania przestępców, praktyczne porady jak rozpoznać fałszywe wiadomości oraz jak postępować w przypadku podejrzenia oszustwa.
Zachęcamy do lektury!
- Artykuł wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiany z oficjalnym stanowiskiem Ministra Cyfryzacji.