Aktualności

Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa - kolejna edycja kampanii

Jak co roku, 1 października ruszamy z kolejną edycją Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa (ECSM – European Cybersecurity Month).

Inicjatywa jest organizowana przez Europejską Agencję ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) oraz Komisję Europejską. W Polsce już po raz dziewiąty koordynatorem kampanii jest Państwowy Instytut Badawczy NASK (NASK-PIB).

 

Głównym celem działań podejmowanych w ramach ECSM jest budowanie świadomości oraz podnoszenie kompetencji z zakresu szeroko rozumianego cyberbezpieczeństwa. Kampania skierowana jest do szerokiej grupy użytkowników Internetu, w tym:

  • -branży biznesu, administracji, organizacji non-profit, środowiska akademickiego,
  • -profesjonalistów zajmujących się tematyką cyberbezpieczeństwa,
  • -osób zajmujących się edukacją dzieci i młodzieży,
  • -osób reprezentujących różnego typu jednostki w dziedzinie zwalczania cyberprzestępczości oraz profilaktyki w zakresie bezpieczeństwa online,
  • -codziennych użytkowników Internetu.

 

Co roku organizatorzy oraz partnerzy kampanii skupiają się wokół kilku wybranych zagadnień, w oparciu o które przygotowują różne materiały edukacyjne, z których mogą korzystać wszyscy użytkownicy Internetu. Tegoroczna edycja ECSM skupia się wokół dwóch bloków tematycznych:

  • -„pierwsza pomoc”: wskazówki, co zrobić, gdy padniemy ofiarą cyberataku,
  • -bądź cyberbezpieczny w domu.

 

Organizatorzy szczególną uwagę poświęcają na udzielenie porad i wskazówek dla osób, które padły ofiarą cyberoszustwa, a także na sposoby zabezpieczania sprzętów i urządzeń smart, z których korzystamy na co dzień, zwłaszcza w dobie wzmożonej pracy zdalnej.

 

Serdecznie zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w kampanii ECSM i zgłoszenia swojej inicjatywy poprzez formularz na naszej stronie internetowej. Zarejestrowana inicjatywa będzie promowana na stronie bezpiecznymiesic.pl oraz zaprezentowana na europejskiej stronie projektu.

 

Do dzielenia się swoimi pomysłami zachęcamy szkoły, instytucje, duże i małe firmy, organizacje pozarządowe, jak również każdego użytkownika Internetu.

Przykłady inicjatyw, które można zgłaszać to webinary, akcje podnoszenia świadomości cyberbezpieczeństwa wśród klientów i pracowników czy dedykowane zajęcia w szkołach.

 

W 2020 udało się wypromować 49 polskich inicjatyw, co stanowiło europejski rekord (https://cybersecuritymonth.eu/@@activities-map).  Mamy nadzieję, że w tym roku wspólnie osiągniemy kolejny, jeszcze większy sukces.

 

Zachęcamy  do zapoznania się z publikowanymi przez nas materiałami dotyczącymi cyberhigieny i bezpiecznego korzystania z Internetu, a także z promowanymi inicjatywami,  podejmowanymi przez uczestników kampanii. Wkrótce pojawią się także materiały dotyczące tegorocznej edycji Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa.

 

W razie pytań zapraszamy do kontaktu z nami pod adresem: ecsm@nask.pl