Cyberprzestępcy kontaktują się z Tobą w wybrany przez siebie sposób (np. poprzez email, sms czy rozmowę telefoniczną) i informują Cię o podejrzanych działaniach na Twoim koncie np. zmyślonej transakcji, zablokowanym rachunku,
zaległościac na koncie lub zachęcają Cię do zainwestowania w kryptowaluty lub zakupu aukcji na giełdzie.
Podczas rozmowy/kontaktu nakłaniają Cię do podjęcia szybkich działań, które według nich, mogą uchronić Cię przed utratą danych lub środków finansowych.
W przypadku wiadomości email lub sms oszuści przesyłają fałszywe linki, które po kliknięciu przekierowują na stronę, gdzie po wprowadzeniu przez Ciebie danych logowania, przestępcy przechwytują Twoje konto.
Cyberoszuści mogą również wysłać link, za pomocą którego ściągniesz szkodliwe oprogramowanie na swoje urządzenie, co może prowadzić do utraty nad nim kontroli.
Podczas rozmowy telefonicznej oszuści mogą nakłaniać do zainstalowania aplikacji, która umożliwi im zdalny dostęp do Twojego urządzenia, zachęcać byś przesłała/-ł pieniądze na specjalne konto bezpieczeństwa (które w rzeczywistości należy do nich) lub próbować wyciągnąć od Ciebie kody BLIK.
Zdarza się, że przestępcy próbują wyłudzić różne poufne dane, również dane kart płatniczych.
Podczas kontaktu z Tobą zapewniają, że wszystkie działania są bezpieczne, przestrzegają przed oszustwami, a co najważniejsze nakłaniają Cię do podejmowania działań pod presją czasu.

Najważniejsze to zasada ograniczonego zaufania – nie klikaj w linki, wiadomości, załączniki, które budzą w Tobie jakiekolwiek wątpliwości. Nie daj się nabrać na wiadomości, które wymagają od Ciebie szybkiego podjęcia decyzji i działania.
Zawsze weryfikuj nadawcę wiadomości – sprawdzaj adres email, z którego przyszła wiadomość – jeśli masz wątpliwości czy to Twój bank lub inny usługodawca – zadzwoń na oficjalną infolinię i zweryfikuj to. Podobnie zachowaj się, gdy ktoś zadzwoni do Ciebie i będzie się przedstawiał jako Twój bank lub otrzymasz podejrzaną wiadomość sms.
Pamiętaj o aktualizowaniu swoich urządzeń, a także o korzystaniu z oprogramowania antywirusowego, które może Cię ustrzec przed utratą danych lub środków finansowych. Jeśli to możliwe, włączajusługę firewall’a.
Korzystaj z aplikacji i oprogramowania tylko z legalnych źródeł – pobierając je z różnych, niezaufanych miejsc w sieci, możesz ściągnąć szkodliwe oprogramowanie, a tym samym utracić kontrolę nad urządzeniem.
Jeśli ktoś namawia Cię do zainstalowania jakiejkolwiek aplikacji czy oprogramowania podczas rozmowy telefonicznej lub wysyła link w mailu – nie rób tego.
Jeśli zdecydujesz się zrobić przelew – zwróć uwagę czy dana strona jest prawdziwa – jeśli budzi jakiekolwiek wątpliwości, zrezygnuj z transakcji.
Warto wiedzieć
Jeśli natrafisz w sieci na oszustwa lub padłeś ich ofiarą, zgłoś sprawę do swojego banku i na policję, a także do CERT Polska.
Więcej na temat oszustw internetowych dowiesz się z naszej strony internetowej w zakładce Baza wiedzy.