Aktualności

Internetowe zagrożenia - oszustwa inwestycyjne

Szybki zysk, ogromne pieniądze, udane inwestycje? – czy spotkałeś w Internecie podobne ogłoszenia? A być może ktoś dzwonił lub pisał do Ciebie z propozycją zainwestowania? Jeśli tak, bądź czujny. Prawdopodobnie ktoś próbuje Cię oszukać.

Oszustwa inwestycyjne to kolejne zagrożenie online, na które musimy szczególnie uważać. Chęć zainwestowania pieniędzy i opłacalnego ulokowania naszych oszczędności, może zostać wykorzystana przez cyberprzestępców.
 
W jaki sposób może dojść do oszustwa inwestycyjnego?
 
Cyberprzestępcy szukają swoich ofiar w różny sposób – na portalach i serwisach społecznościowych, na stronach z ogłoszeniami, różnych platformach inwestycyjnych, forach i grupach dyskusyjnych. Zdarza się również, że kontaktują się z potencjalnymi ofiarami przez telefon. Oszuści podają się za brokerów i maklerów giełdowych, udają specjalistów od finansów, inwestycji, czasami podszywają się pod pracowników banku z działu inwestycyjnego. Przestępcy w bardzo wiarygodny sposób przedstawiają sposoby na zainwestowanie naszych oszczędności – kryptowaluty, rynek Fortex, surowce naturalne. Osoby, które nie mają specjalistycznej wiedzy i nie znają się na tym, bardzo często dają się oszukać.
Oszuści używają różnych sposobów, by złapać ofiarę. Wykorzystują kampanie marketingowe, prezentacje i filmy, które potwierdzają osiągniecie zysków. Niestety, dzięki sposobom wykorzystującym socjotechnikę, bardzo często udaje im się nakłonić ofiarę do przesłania swoich pieniędzy. Czasami są to fałszywe platformy, które po przesłaniu środków przestają istnieć, podają nieprawdziwe numery konta, a także podobnie jak przy innych oszustwach internetowych, instalują oprogramowanie na urządzeniu swojej ofiary, które pozwala na jego przejęcie. Dzięki temu mają dostęp do konta ofiary – na jej oczach mogą wykradać pieniądze. Scenariusze działań cyberoszustów mogą być różne, ale pamiętaj, że przestępcy zawsze będą namawiać Cię do podjęcia szybkich działań - ich oferta jest wyjątkowa, ale aktualna tylko dziś.
 
W jaki sposób można się chronić przed oszustwami inwestycyjnymi?
 
 
????Jeśli chcesz zainwestować, a nie masz doświadczenia, poszukaj zaufanego doradcy finansowego, brokera lub maklera giełdowego, który pomoże Ci podjąć pierwsze kroki. Nie podejmuj swoich decyzji pochopnie.
 
???? Nie wierz reklamom, ogłoszeniom ani doradcom, którzy mówią o szybkim zysku bez ryzyka.
 
????Jeśli otrzymasz od kogoś propozycje inwestycji, sprawdź, czy jest ona prawdziwa. Jeśli będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości – zgłoś sprawę do swojego banku lub na policję.
 
???? Zweryfikuj firmę, inwestycję czy osobę, która namawia Cię do zainwestowania. Zachęcamy Cię do śledzenia informacji zamieszczanych przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego i CSIRT KNF, gdzie możesz zapoznać się z listą stron firm i podmiotów, które są fałszywe.
 
???? Pamiętaj, nigdy nie podawaj haseł, danych logowania, kodów BLIK i innych kodów autoryzacyjnych. Chroń dane swojej karty płatniczej
 
???? Jeśli padłeś ofiarą oszustwa inwestycyjnego – zgłoś sprawę do swojego banku oraz na policję.
 
 
Razem tworzymy bezpieczny Internet. Wszystkie zdarzenia i naruszenia Twojego bezpieczeństwa w sieci zgłaszaj do CERT Polska.