Jako pracownicy jesteśmy również odpowiedzialni za cyberbezpieczeństwo sieci naszego pracodawcy. Podobnie jak przy innych oszustwach online, oszuści wykorzystują różne techniki inżynierii społecznej (socjotechniki). Dzięki sposobom manipulacji i grania na emocjach swojej ofiary, często udaje im się osiągnąć oczekiwane korzyści.
Na ataki ransomware jesteśmy najczęściej narażeni poprzez:
wiadomości email, SMS lub te przesyłane za pośrednictwem różnych komunikatorów internetowych. Przeważnie są to linki lub załączniki, które po otwarciu, infekują nasz sprzęt. Mogą to być również programy i aplikacje, które pobieramy po namowie cyberoszusta lub gdy korzystamy z niezaufanych źródeł.
złośliwe reklamy i zainfekowane strony, na które możemy natrafić podczas korzystania z internetu. Zawierają szkodliwe oprogramowanie, które może zostać zainstalowane na naszym sprzęcie. Bardzo często dzieje się to bez udziału użytkownika.
podatności i luki w zabezpieczeniach w publicznie dostępnych usługach.
Co zrobić, gdy padłeś ofiarą ataku typu ransomware?
✅ Najważniejsza zasada – nie płać okupu! Przez takie działanie wspierasz przestępców, którzy czują się bezkarnie i podejmują kolejne ataki. Co więcej, oszuści nie zawsze wywiązują się z obietnicy. W rezultacie Twoje dane są dalej zaszyfrowane lub nie masz do nich dostępu, a tracisz swoje pieniądze.
✅ Istnieją darmowe dekryptory, które mogą pomóc w odszyfrowaniu Twoich plików.
✅ Jeśli nie jesteś osobą techniczną, zwróć się o pomoc do specjalistów.