Aktualności

Internetowe zagrożenia - fałszywe sklepy

Dla wielu z nas zakupy online stały się codziennością i zastąpiły te tradycyjne. Są szybkie, wygodne, można trafić na wyjątkowe okazje. Często słyszymy, że są też bezpieczne. Ale czy na pewno? Niestety, wraz z rozwojem handlu online zwiększyła się liczba oszustw związanych z fałszywymi sklepami. Podobnie jak przy innych oszustwach online, cyberprzestępcy posługują się różnymi metodami socjotechniki, by osiągnąć swój cel.

W przypadku fałszywych sklepów wykorzystują nasze zainteresowanie ofertą - kuszą niskimi cenami, kuponami i innymi benefitami, jakie możemy mieć, gdy „kupimy” u nich towar. Usypiają naszą czujność przez skrupulatnie przygotowane witryny online, które wyglądają na prawdziwe. Są bardzo pomysłowi i ciągle wymyślają nowe sposoby, by nas oszukać.
 
 
Zachęcamy do przypomnienia sobie zasad, dzięki którym nasze zakupy online będą bardziej bezpieczne.
 
???? Zawsze przyglądaj się stronie internetowej sklepu, w jakim chcesz zrobić zakupy. Sprawdź adres strony oraz domenę w jakiej jest zarejestrowana – zwróć uwagę, czy nie ma żadnej literówki. Weź pod lupę również zawartość strony - poprawność językową i gramatyczną, jej estetykę, łatwość znalezienia danych o firmie. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zrezygnuj z zakupów.
 
???? Czytaj opinie użytkowników - zwracaj uwagę nie tylko na ocenę produktu, ale także na to, kto je wystawił, w jakim czasie. Jeśli jest ich niewiele, wszystkie są bardzo pozytywne i wyglądają podobnie – bądź czujny, być może sklep który właśnie przeglądasz, jest fałszywy.
 
???? Uważaj na wyjątkowe okazje, kody i kupony rabatowe. Z rozwagą klikaj w linki reklam – mogą prowadzić do szkodliwych dla Ciebie stron.
 
???? Jeśli masz wątpliwości czy dany sklep jest prawdziwy, sprawdź jego dane np. w KRS.
 
???? Zwróć uwagę, w jaki sposób możesz się skontaktować z obsługą sklepu – jeśli pod wskazanym numerem telefonu ???? nikt nie odpowiada, nie odpisuje na wiadomości email ???? ani zapytania z formularza, rozważ poszukanie innej oferty.
 
???? Jeśli będziesz korzystać ze specjalnych platform czy serwisów aukcyjnych, komunikuj się tylko przez przeznaczone do tego czaty/komunikatory. Jeśli ktoś będzie chciał się z Tobą kontaktować w inny sposób, zdecydowanie odmów, a w razie konieczności, zrezygnuj z zakupów.
 
???? Pamiętaj, że żaden prawdziwy sklep i uczciwy sprzedawca nie poprosi nigdy o dane logowania czy hasła, ani o przesłanie np. zdjęcia karty płatniczej lub kredytowej.
 
???? Decydując się na zakup i płatność online, zwróć uwagę na stronę, do której zostaniesz przekierowany. Jeśli jakiekolwiek elementy strony wydadzą Ci się dziwne, podejrzane, zrezygnuj z zakupu.
 
 
Co zrobić, gdy padniesz ofiarą fałszywego sklepu?
 
Przede wszystkim nie załamuj się – sprawdź, co możesz zrobić.
 
???? Skontaktuj się z bankiem, w którym masz rachunek lub kartę płatniczą/kredytową, za pomocą której dokonałeś/aś płatności - być może jeszcze uda się ją wycofać.
 
 
???? Zgłoś sprawę na policję.
 
???? Jeśli natrafisz w sieci na fake sklep – zgłoś to. Razem tworzymy bezpieczny Internet.