Aktualności

Oszustwo na bon turystyczny

Mimo że wakacje to czas wypoczynku, relaksu i czerpania radości z wyjazdów, na które się wybraliśmy, stale musimy uważać, by nie paść ofiarą różnego rodzaju oszustw.

Przez ostatnie  lata w związku z pandemią COVID-19 branża turystyczna boryka się z wieloma trudnościami. Naprzeciw różnym niedogodnościom, rząd polski zdecydował się na wsparcie nie tylko turystyki, ale również rodzin, które posiadają dziecko, i przyznał Polski Bon Wakacyjny w wysokości 500zł lub 1000 zł. Przypominamy, że bony można wykorzystywać tylko do 30 września 2022r., ale zanim zdecydujemy się na ich realizację sprawdźmy, o czym należy pamiętać, by nie dać się oszukać.

 

  • ►Przede wszystkim należy pamiętać, że Polski Bon Turystyczny nie podlega wymienia na gotówkę lub inne środki płatnicze, ani na żadne inne formy towaru. Bon przypisany jest do konkretnego dziecka, i tylko na nie można go wykorzystać. W przeciwnym razie, jest to niezgodne z prawem. Obecnie przy realizacji kodu jest potrzebny nie tylko 16-cyfrowy kod, ale również kod sms, który przychodzi na przypisany numer telefonu.
  • ►Nigdy nie podawaj i nie udostępniaj osobom kodu bonu ani hasła do logowania się do różnych portali, usług internetowych i skrzynek email – nigdy nie masz pewności, czy ktoś nie użyje tego przeciwko Tobie. Chroń swoją tożsamość.
  • ►Nie kupuj bonu przez internet, nawet jeśli sprzedaje go ktoś po niższej, korzystnej cenie. Łamiesz w ten sposób przepisy, a także narażasz się na oszustwo – bon, który chcesz kupić może być już wykorzystany.
  • ►Pamiętaj, że sprzedaż bonu jest niezgodna z prawem.
  • ►Jeśli chcesz zapłacić za usługę bonem sprawdź, czy sprzedawca jest uczciwy i czy widnieje na liście podmiotów, u których można realizować bon. W przeciwnym razie ktoś może Cię oszukać i w nieuczciwy sposób wyłudzić od Ciebie dane i środki finansowe.
  • ►Zapoznaj się z instrukcją, jak zapłacić bonem na dedykowanej do tego stronie. Nie podawaj wrażliwych danych Twoich ani dziecka.
  • ►Uważaj na super oferty, wyjątkowe okazje i inne promocje. Jeśli ktoś do Ciebie zadzwoni i będzie się podawał za instytucje państwowe, przedstawicieli branży turystycznej, zachowaj czujność i zweryfikuj, czy proponowana oferta jest prawdziwa.
  • ►Żaden bank, instytucja państwowa, przedstawiciel branży turystycznej i inne prawdziwe podmioty, nigdy nie będą Cię prosiły o podanie haseł logowania i kodów dostępu.

 

Oszuści stale szukają sposobów by w nieuczciwy sposób pozyskać od nas dane lub wyłudzić pieniądze. Jeśli natrafisz w sieci na oszustwa, zgłoś je. Każdy incydent, który zagraża Twojemu bezpieczeństwu w sieci zgłaszaj do zespołu CERT Polska.