COVID-19

Wygrałeś? Sprawdź, zanim klikniesz. Loteria szczepionkowa.

Od 1 lipca 2021 roku ruszyła Loteria Narodowego Programu Szczepień, która umożliwia osobom zarejestrowanym zdobyć różne nagrody, w tym również nagrody pieniężne. Losowanie nagród tygodniowych odbywa się w każdą środę, a regulamin przewiduje również losowania miesięczne i finałowe. Loteria pozwala osobom zaszczepionym na zdobycie nagród, ale również może narażać na ataki cyberprzestępców, a dokładniej phishing.

 

Przestępstwo phishingu to jeden z najpopularniejszych typów ataków opartych o wiadomości e-mail lub SMS, którego celem jest wyłudzenie naszych danych osobowych, jak również danych kart płatniczych czy dostępu do naszego konta. Przestępcy, którzy specjalizują się w phishingu bardzo szybko wymyślają nowe kampanie, na które narażony jest każdy z nas.

Loteria szczepionkowa to również okazja dla cyberprzestępców, którzy będą próbowali wyłudzić nasze dane. Mogą wykorzystywać do tego zarówno wiadomości sms, jak również skrzynki email.

Co możemy zrobić, aby nie dać się nabrać?

  1. 1. Przede wszystkim zasada ograniczonego zaufania – regulamin loterii szczepionkowej zakłada, że uczestnik dowie się o wygranej poprzez wiadomość sms, w której otrzyma link prowadzący do formularza, który należy wypełnić. Zanim klikniesz upewnij się, że Twój sms jest prawdziwy.
  2. 2. Zweryfikuj, czy sposób przekazania Ci informacji o wygranej jest zgodny z regulaminem – zgodnie z nowymi informacjami na stronie KPRM O wygranej zostaniesz poinformowany telefonicznie przez Totalizator Sportowy.
  3. Połączenie będzie realizowane wyłącznie z dedykowanego numeru telefonu: 459 59 51 04.

Na tym etapie pracownik TS poprosi cię o potwierdzenie tylko imienia i nazwiska. Na tym etapie Totalizator Sportowy nie będzie pobierał innych danych osobowych!

3. Pamiętaj, że najpóźniej następnego dnia otrzymasz od Totalizatora Sportowego SMS z potwierdzeniem wygranej.

  1. W treści otrzymanej wiadomości SMS znajdziesz m.in. datę losowania oraz nagrodę jaką wygrałeś.
  2. 4. Zweryfikuj nadawcę wiadomości – zgodnie z regulaminem Loterii, sms o wygranej powinien przyjść od nadawcy „Loteria”; jeśli jest inny, zignoruj wiadomość.
  3. 5. Zwróć uwagę na link, do którego prowadzi sms – zgodnie z regulaminem powinien prowadzić na stronę https://gov.pl/szczepimysie/loteria; jeśli adres jest inny, prawdopodobnie masz do czynienia z próbą oszustwa. Pamiętaj, że fałszywy link może wyglądać prawie identycznie i różnić się tylko jedną literą.
  4. 6. Pamiętaj, aby nie udostępniać innym osobom Twoich haseł i loginów.
  5. 7. Aktualizuj oprogramowanie swojego urządzenia.
  6. 8. Korzystaj z dostępnych na rynku programów antywirusowych.

 

Jeśli natrafisz w sieci na jakąkolwiek formę phishingu, zachęcamy zgłoś to do zespołu CERT Polska.