Inicjatywy edukacyjne

"Zastanów się, zanim klikniesz", Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Trzebielu

Opis

 

W ramach kampanii Październik Europejskim Miesiącem Cyberbezpieczeństwa, w ostatnim tygodniu października na zajęciach informatyki w klasach IV – VIII odbyły się warsztaty poświęcone bezpieczeństwu w sieci. Na zajęciach uczniowie zapoznali się z zasadami bezpiecznego i rozsądnego korzystania z sieci. Głównym tematem były portale społecznościowe. Padło wiele pytań na które wspólnie odpowiadaliśmy: Czy mamy już odpowiedni wiek by mieć konto na portalu społecznościowym? Jakie jest nasze konto (publiczne/prywatne)? Jaka jest tam nasza aktywność? Co umieszczamy na portalach? Co lajkujemy? Co udostępniamy? Czy obrażamy w sieci?. Odpowiedzi na te pytania dają  świadomość na analizę motta kampanii „Zastanów się, zanim klikniesz”.

Zadanie warsztatowe wykonane na zajęciach we wszystkich klasach: zobrazowanie ilości różnych informacji, które można znaleźć na portalach społecznościowych. Uczniowie na karteczkach zapisywali jedno pozytywne zdania o sobie i przyklejali jej przy ulubionym portalu. Powstała „tablica zwierzeń”. Po zajęciach, tablicy zrobiono zdjęcie i je wydrukowano. Ta zatrzymana w czasie aktywność uczniów na „tablicy zwierzeń” została publicznie udostępniona na korytarzu całej społeczności uczniowskiej. Podsumowanie: wszystko co umieszczamy w sieci zostanie tam na zawsze tak jak na zdjęciu „tablicy zwierzeń”. Dlatego „zastanów się, zanim klikniesz” i dbaj o swój wizerunek w sieci.

 

-------------

Organizator: Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Trzebielu

 

-------------

Do kogo jest skierowane wydarzenie: uczniowie klas IV - VIII

 

-------------

Miejsce wydarzenia: szkoła

 

-------------

Data rozpoczęcia: 25/10/2021

 

-------------

Data zakończenia: 29/10/2021

 

-------------

Szacowana liczba odbiorców/uczestników: 100

 

-------------

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/sptrzebiel/?__cft__[0]=AZVoeHEJL1M2mYgRmGF9naNscMZaroS1-_irnklpkWZ6QJXlHWK6gSCdRTEXMDE2TBQjzf1kc58_bd-xkg8bbLDDtUCIefS7pvWOPUJkmOqlX0MOBVhgUb0OvU2xKso4hEU&__tn__=-UC%2CP-R