Baza wiedzy

#CYBERTEMATYCZNIE

To cykl webinarów skierowany do użytkowników internetu poruszający tematykę cyberbezpieczeństwa i przeciwdziałania dezinformacji, rozwoju nowych technologii i budowania społeczeństwa informacyjnego. Kampania realizowana przez NASK w ramach Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa.

 

#Cybertematycznie 1: "Bezpieczeństwo urządzeń mobilnych - jak chronić się przed oszustwami w internecie?
Michał Strzelczyk - specjalista w Zespole Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego CSIRT KNF. Na co dzień zajmuje się analizą złośliwego oprogramowania, edukacją z zakresu cyberbezpieczeństwa i tworzeniem rozwiązań usprawniających powyższe działania.

 

 

 

 

  #Cybertematycznie 2: "Fałszywe sklepy a phishing- jak te zagrożenia się łączą?"
 Szymon Sidoruk i Michel Le Bihan Eksperci CERT Polska. Zespół CERT Polska działa w strukturach NASK – Państwowego Instytutu Badawczego. CERT Polska to pierwszy powstały w Polsce zespół reagowania na incydenty. Dzięki prężnej działalności od 1996 roku w środowisku zespołów reagujących, stał się rozpoznawalnym i doświadczonym podmiotem w dziedzinie bezpieczeństwa komputerowego.

 

 
 
 

  #Cybertematycznie 3: "Kłamstwo ma długie nogi czyli o technologii, która oszuka Twoje zmysły"

Michał Ołowski, absolwent Wydziału Fizyki PW, członek Zakładu Biometrii w Państwowym Instytucie Badawczym NASK. Autor opracowań na temat ataków prezentacji na systemy biometryczne, z uwzględnieniem nowoczesnych metod fałszowania tożsamości. Entuzjasta nowych technologii z dziedziny fizyki i informatyki, w szczególności: sztucznej inteligencji, metod przetwarzania obrazu oraz dźwięku. W wolnych chwilach pasjonat przemian fizykochemicznych w termodynamicznych stanach nierównowagowych, zwanych powszechnie gotowaniem.

 

 

 

 

  #Cybertematycznie 4: "Cyberbezpieczne wakacje"

asp. Krzysztof Wrześniowski z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Spotkanie towarzyszy wydaniu najnowszej wersji poradnika NASK "Cyberbezpieczne Wakacje 2023",

 

 

 

 

  #Cybertematycznie 5: "Cybertematycznie: Przezorny, ale nie zawsze zabezpieczony – Polacy a cyberbezpieczeństwo"

Michał Polak z Warszawskiego Instytutu Bankowości. Z najnowszej edycji badania „Postawy Polaków wobec cyberbezpieczeństwa” opublikowanego przez Warszawski Instytut Bankowości (WIB) oraz Związek Banków Polskich wynika, że stosunek Polaków do bezpieczeństwa w sieci jest ambiwalentny – z jednej strony Polacy w większości znają i stosują ważne zasady bezpieczeństwa w przestrzeni wirtualnej, ale z drugiej aż 90% Polaków czuje się mało wyedukowana w tym zakresie.

 

 

 

 #Cybertematycznie 6: "Cybertematycznie: Bezpieczne płatności bezgotówkowe - na co dzień i od święta!"

Zakupy online są obecnie stałym elementem codzienności. Według raportu „E-Commerce w Polsce 2022” 75% internautów kupuje w polskich sklepach online, a 32% w zagranicznych . Oczywiście, prostota, z jaką można zamówić coś w sieci, ekspresowa dostawa, brak kolejek i przede wszystkim atrakcyjna cena, kuszą każdego z nas! O bezpiecznych płatnościach bezgotówkowych rozmawiają:  Anna Kwaśnik, Kierowniczka Zespołu Projektów Informacyjno-Popularyzatorskich NASK-PIB,  Paweł Piekutowski, Kierownik  CSIRT KNF oraz Marcin Zagórski, podkomisarz CBZC.

 

 

 

 

 #Cybertematycznie 7: "Cybertematycznie: Jak działa PEGI? Co warto wiedzieć o systemie klasyfikacji gier"

Dominika Urbańska-Galanciak: Dyrektor Zarządzająca – Stowarzyszenie Producentów i Dystrybutorów Gier Video. Gry cyfrowe wkroczyły do naszego świata i dobrze się w nim zadomowiły. W 2023 r. łączna liczba graczy gier wideo na całym świecie przekroczyła 3,2 miliarda, co stanowi prawie 40% światowej populacji, a tendencja jest rosnąca. Branża gier video jest niesamowicie różnorodna i chcąc podarować komuś grę warto poznać znaczenie, wprowadzonych 2003 roku oznaczeń PEGI, aby prezent był odpowiedni do wieku gracza.

 

 

 

 #Cybertematycznie 8: "Halo! Tu cyberbezpieczny Senior!"

Gość spotkania: Łukasz Salwarowski - Prezes Stowarzyszenia MANKO-Głosu Seniora oraz Międzynarodowego Instytutu Rozwoju Społecznego.

Wartość strat finansowych poniesionych w 2022 roku na skutek przestępstw telefonicznych (m.in. metoda „na wnuczka” i „na urzędnika”) to ponad 141 milionów zł. Wśród ofiar tego typu oszustw aż 3,5 tysiąca to osoby w wieku 65+. Kampania „#Halo! Tu cyberbezpieczny Senior” ma na celu podniesienie świadomości osób starszych na tematy związane z różnego rodzaju oszustwami internetowymi.