Baza wiedzy

Cyberbezpieczne wakacje – poradnik NASK

Przestępcy lubią wakacje. Ich potencjalne ofiary stają się mniej uważne, mocniej aktywne w internecie, a nawet bardziej otwarte na podejmowanie ryzykownych działań. Dlatego w okresie wakacyjnym stajemy się szczególnie narażeni na wiele rodzajów ataku, a zwłaszcza wyłudzenia i kradzież – pieniędzy, wrażliwych danych i naszej cyfrowej tożsamości. Aby temu przeciwdziałać, ekspertki NASK przygotowały specjalny, darmowy poradnik poświęcony przeciwdziałaniu wakacyjnym cyberzagrożeniom.


Poradnik "Cyberbezpieczne wakacje 2023"
 

 

 

Poradnik omawia zagrożenia cyfrowe, jakie spotykamy szczególnie w trakcie wakacji, ale obejmuje już bardzo istotny okres przygotowań do urlopu. To właśnie wtedy najlepiej rozpocząć starania o zorganizowanie bezpiecznego wyjazdu, dlatego w pierwszym dziale poradnika poruszane są sposoby rozpoznawania i unikania fałszywych biur podróży, fałszywych sklepów internetowych czy oszustw biletowych.

„Wakacje to dla wielu z nas długo wyczekiwany urlop i beztroski odpoczynek, który może zostać wykorzystany przez oszustów, by w nieuczciwy sposób pozyskać nasze pieniądze lub wykraść dane. Dlatego niezwykle ważne, abyśmy z rozwagą podchodzili do wszystkich naszych aktywności, również tych w sieci i zanim podejmiemy działania zweryfikowali, czy na pewno są one dla nas bezpieczne”

W kolejnych częściach poradnika ekspertki doradzają, w jaki sposób bezpiecznie płacić w czasie wakacji (karty płatnicze, płatności online) i jak przygotować sprzęt elektroniczny, który ze sobą zabieramy – i jak bezpiecznie z niego korzystać.

Co ważne, autorki poradnika nie ograniczyły się jedynie do kwestii związanych z wypoczynkiem, płatnościami czy podróżowaniem, ponieważ wakacje to także okres, w którym częściej spotykane są inne cyberzagrożenia. Dotyczy to zwłaszcza ochrony swojego wizerunku, wrażliwych danych oraz zagrożeń wynikających z relacji (często wyłącznie w świecie internetu lub też na pograniczu obszaru cyfrowego i świata realnego) z nowopoznanymi osobami. Ostatni rozdział poradnika wprost ostrzega zaś przez zagrożeniami takimi jak fałszywe oferty pracy, ryzyko wplątania w przemyt i pranie brudnych pieniędzy, a także fałszywe inwestycje i reklamy.

 

 

 

 


Webinar o tematyce wakacyjnej
 

 

 

Oprócz poradnika NASK – we współpracy z Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości – przygotował też specjalne szkolenie online, na które zapraszamy już 29 czerwca. Poruszone na nim zostaną takie zagadnienia jak:

 

Oszustwa na wakacje last minute

 

Niebezpieczne znajomości online

 

Publiczna sieć Wi-Fi – jak z niej bezpiecznie korzystać?

 

Na co narażone są nasze urządzenia z dostępem do internetu?

 

Jak chronić nasze urządzenia mobilne?

 

Pobierz darmowy poradnik i korzystaj z bezpiecznych wakacji!

 

Poradnik „Cyberbezpieczne wakacje 2023” dostępny jest za darmo, dla wszystkich zainteresowanych.

 


Przydatne linki
 

 

 

 

Poradnik „Cyberbezpieczne wakacje 2023” – plik pdf do pobrania na dole strony

 

Webinar o tematyce wakacyjnej – na Facebooku i YouTube  (https://www.youtube.com/watch?v=_hHJNvSRCP8)

 

artykuł w National Geographic – https://www.national-geographic.pl/traveler/artykul/wakacyjny-cyberniezbednik-jak-wypoczac-i-nie-dac-sie-okrasc-na-urlopie

 

 

 

Dodatkowy kontakt z autorkami poradnika

 

Istnieje możliwość uzyskania dodatkowych komentarzy, wypowiedzi czy realizacji wywiadów z autorkami poradnika. W przypadku zainteresowania zapraszamy do kontaktu poprzez email media@nask.pl

 

 

 

  • Finansowane ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
    Teksty artykułów wyrażają jedynie poglądy autorów i nie mogą być utożsamiane z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.