Baza wiedzy

#Halo! Tu cyberbezpieczny Senior

Kampania edukacyjna podnosząca świadomość seniorów na temat oszustw internetowych.

 

Wspólnie z Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości oraz Warszawskim Instytutem Bankowości rozpoczynamy kampanię edukacyjną #Halo! Tu bezpieczny Senior. W ramach kampanii chcemy uwrażliwić seniorów na tematy związane z różnego rodzaju oszustwami internetowymi, m.in. wyłudzanie danych wrażliwych (tzw. phishing), podszywanie się pod zaufane podmioty (tzw. spoofing), a także uczulić seniorów na stosowane przez oszustów socjotechniki i manipulacje.

 

 

 

Materiały do pobrania i wydruku: 

 

 

Ulotka składana A4 

Plakat A3

 

 

 

 

 

Webinar:  "Halo! Tu cyberbezpieczny Senior!"

Gość spotkania: Łukasz Salwarowski - Prezes Stowarzyszenia MANKO-Głosu Seniora oraz Międzynarodowego Instytutu Rozwoju Społecznego.

 

Wartość strat finansowych poniesionych w 2022 roku na skutek przestępstw telefonicznych (m.in. metoda „na wnuczka” i „na urzędnika”) to ponad 141 milionów zł. Wśród ofiar tego typu oszustw aż 3,5 tysiąca to osoby w wieku 65+. Kampania „#Halo! Tu cyberbezpieczny Senior” ma na celu podniesienie świadomości osób starszych na tematy związane z różnego rodzaju oszustwami internetowymi.

 

 

 

 

 

 

Artykuły publikowane w ramach kampanii #Halo! Tu cyberbezpieczny Senior: 

 

 

Oszustwa telefoniczne i internetowe

Osoby starsze, które urodziły się i dorastały w czasach, kiedy nie było dostępu do internetu i smartfonów, często nie zdają sobie sprawy, jak łatwo oszuści mogą wykorzystać telefony komórkowe (lub stacjonarne) w celu wyłudzenia pieniędzy lub danych poufnych.

więcej

 

 

 

 

Socjotechnika a oszustwa online

W dzisiejszym świecie coraz więcej rzeczy dzieje się w internecie, co może być zarówno korzystne, jak i stwarzać trudności. Jednym z tych problemów jest zagadnienie zwane "socjotechniką online".

więcej

 

 

 

 

Seniorze, nie daj się złowić! Czym jest phishing i jak się przed nim bronić?
Podobnie jak wędkarze, oszuści zarzucają na nas przynętę, np. wiadomość e-mail, w której informują o wygranej, nieopłaconej fakturze lub innej sytuacji, która ma nakłonić do kliknięcia w przesłany link lub podjęcia innych – najczęściej szkodliwych dla nas – działań.

więcej

 

 

 

 

Smishing - jak się chronić przed fałszywymi SMSami?

Każdego dnia dostajemy różnego rodzaju wiadomości SMS, nie tylko od osób, które mamy zapisane w kontaktach, ale także z innych źródeł. Niestety może też się zdarzyć, że otrzymamy wiadomość od osoby podszywającej się pod przedstawiciela znanej instytucji lub znajomego. 
więcej


 

 

 

Nieoczekiwany telefon z banku lub policji? Zachowaj czujność, to może być oszustwo!

Oszustwo z wykorzystaniem połączeń telefonicznych to tzw. vishing (z ang. voice phishing). Innymi słowy przestępcy dzwonią do nas z nieznanych numerów, podając się za policjantów, przedstawicieli banków i innych instytucji, a nawet za członków naszej rodziny! 

więcej
 

 

 

 

Spoofing czyli podszywanie się pod inny numer telefonu. Jak się bronić?

Oszustwo, które polega na podszywaniu się pod czyjś numer telefonu to tzw. spoofing (z ang. spoof – naciąganie). W przypadku tego rodzaju przestępstwa poszkodowanymi są zarówno osoby, które odbierają takie połączenie, jak i osoby, których wizerunek jest wykorzystywany. 

więcej
 

 

 

 

Oszustwa podczas "pokazów" sprzedażowych dla seniorów

Zakupy produktów gospodarstwa domowego, takich jak garnki, pościele, urządzenia RTV i AGD czy sprzęt medyczny są częścią naszego codziennego życia. Niestety, przy tej okazji możemy paść ofiarą oszustwa. Nieuczciwe osoby często próbują wykorzystać nasze zaufanie, nieświadomość i naiwność, aby osiągnąć swoje niecne cele.

więcej

 

 

 

 

Bezpieczne korzystanie z portali społecznościowych

Przez internet można załatwić wiele codziennych spraw. Bankowość elektroniczna, zakupy online, rozrywka, a przede wszystkim możliwość kontaktu z innymi osobami to niewątpliwe zalety bycia „w sieci”.

więcej

 

 

 

 

#Halo! Tu cyberbezpieczny Senior. Oszustwa romantyczne
Chęć poznania kogoś bliskiego i przeżycia niezwykłej przygody towarzyszy wielu z nas. Niestety, emocje i uczucia, które nam towarzyszą, gdy poznamy kogoś nowego, nie zawsze są dobrym doradcą. 

więcej

 

 

 

 

 

#Halo! Tu cyberbezpieczny Senior. Bezpieczna bankowość elektroniczna
Chęć poznania kogoś bliskiego i przeżycia niezwykłej przygody towarzyszy wielu z nas. Niestety, emocje i uczucia, które nam towarzyszą, gdy poznamy kogoś nowego, nie zawsze są dobrym doradcą. 

więcej

 

 

 

#Halo! Tu cyberbezpieczny Senior. Bezpieczne zakupy
Obecni seniorzy to pokolenie coraz bardziej świadome możliwości, jakie daje internet. Aż 86% badanych seniorów codziennie korzysta z internetu i co więcej – 65% dokonuje w internecie zakupów przynajmniej raz w miesiącu.

więcej

 

 

 

 

#Halo! Tu cyberbezpieczny Senior. Senior w sieci – o kompetencjach cyfrowych osób 60+ i grywalizacji

Od najmłodszych lat dzieci uczone są korzystania z urządzeń i internetu, ale co z osobami, które były już dorosłe w momencie wejścia do powszechnego użytku sieci? Mowa o seniorach.

więcej

 

 

 

 

 

Projekt finansowany ze środków Ministra Cyfryzacji.

  • Artykuł wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiany z oficjalnym stanowiskiem Ministra Cyfryzacji.

  •