Baza wiedzy

"Rozsądek online" - jak się nie dać oszukać w sieci!

Jeśli spytamy kogoś, czy chciałby zostać oszukiwany albo, czy pragnie usłyszeć lub przeczytać jakieś kłamstwa, oczywiście zaprzeczy. A jednak my, ludzie, lubimy być okłamywani. Trafnie wyraził tę myśl Mark Twain, kiedy stwierdził, że „kłamstwo obiegnie pół świata, nim prawda zdąży włożyć buty”. Potwierdzają to także badania naukowe, wykazujące, że fałszywe treści docierają do odbiorców wielokrotnie szybciej i są zdecydowanie chętniej udostępniane w mediach społecznościowych.

 

Dlaczego tak się dzieje? Przyczyn można wymienić mnóstwo, a każdej z nich odpowiada dobrze dopasowana metoda stosowana przez oszustów. Mamy dobre serca – przestępcy organizują zatem fałszywe zbiórki dla ofiar jakiegoś kryzysu czy wypadku. Kochamy naszych najbliższych – więc oszuści podszywają się pod dzieci, wnuczki, naszych znajomych czy przyjaciół. Marzymy o lepszym jutrze – i oto przed nami rozpościerają się kuszące wizje cudownych, choć fałszywych inwestycji. Zwyczajnie chcemy, by żyło nam się dobrze i bezpiecznie – dlatego łatwo wzbudzić w nas obawy, że w sklepach zabraknie cukru, na stacjach – paliwa, a zamówione prezenty nie dojdą, bo paczka wymaga dopłaty.

 

Prawda nie jest tak lubiana i przyjemna w odbiorze. Boli jak kamyk w bucie i smakuje niczym gorzkie lekarstwo, które łykamy po nadejściu choroby. Problemu nie stanowi jednak to, że kłamstwa są słodsze i łatwiejsze do przełknięcia, ani samo istnienie kłamstw, oszustw, zarazków czy bakterii. Problemem jest odmowa przyjmowania leków. Choroby trzeba leczyć, kłamstwa należy weryfikować, bo inaczej skutki bywają opłakane. Decyzje, często finansowe, podejmowane pod wpływem fałszywych przesłanek (tak chętnie przyjmowanych!) nieraz kończą się utratą wszystkich oszczędności, potężnymi długami albo kradzieżą elementów naszej cyfrowej tożsamości, takich jak dane osobowe czy konta w mediach społecznościowych. Podsumowując — kończą się ogromną ludzką krzywdą.
 
Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo i nie dać się oszukać?
W naszych artykułach pokazujemy, jakie podstępy i techniki stosują oszuści, jak skutecznie weryfikować otrzymywane informacje – i jak chronić się w otaczającej nas cyfrowej rzeczywistości. Być może przeczytanie tych wskazówek nie będzie aż tak przyjemne, jak lektura sensacyjnej informacji, wzbudzającej ogromne emocje lub wiadomość o otrzymaniu spadku czy głównej wygranej. Niemniej jednak będzie to droga do odkrywania ważnych, a przede wszystkim prawdziwych informacji, które ogromnie zwiększą nasze bezpieczeństwo. Bo nawet jeśli czasem lubimy być okłamywani, ostatecznie największą korzyść przynosi nam poszukiwanie prawdy.
 

  Fałszywe zbiórki

 

  Oszustwa metodą "na bliskiego"

 

 Fałszywe panele logowania

 

 Dezinformacja w sieci - jak jesteśmy okłamywani

 

 Ile cukru w cukrze, czyli dezinformacja w praktyce

 

 Jak nie dać się zwieść? 5 złotych zasad ochrony przed dezinformacją

 
 
 

Projekt finansowany ze środków Ministra Cyfryzacji.

  • Artykuł wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiany z oficjalnym stanowiskiem Ministra Cyfryzacji.

  •