Baza wiedzy

Oszustwa inwestycyjne

Zacznijmy od kilku prostych pytań. Czy nie przydałoby Ci się więcej pieniędzy? A może masz ochotę poznać świetny sposób na to, by zarobić dużo, szybko i bez specjalnego wysiłku? Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedź brzmiała: tak, to na wszelki wypadek lepiej dowiedz się więcej o bardzo popularnym rodzaju cyberataku, jakim jest oszustwo na fałszywe inwestycje.

Tylko w jednym miesiącu, w lutym 2024 roku, CERT Polska wpisał na listę ostrzeżeń przed niebezpiecznymi stronami ponad 10 tysięcy nowych adresów. W dużej mierze były to właśnie witryny, które na różne sposoby promowały „wyjątkowe okazje” do zdobycia lub pomnożenia pieniędzy. Zapominały tylko dodać, że pieniądze te zdobywali przestępcy, a nie oszukani inwestorzy…

Sposobów na dotarcie do „klienta” jest wiele. Oszuści działają poprzez reklamy (również wideo), strony internetowe,  SMS-y, wiadomości mailowe, albo po prostu dzwonią, podając się za ekspertów inwestycyjnych, pracowników giełdy czy banku. Bywa, że wykorzystują najnowsze technologie, łącznie z generatywną sztuczną inteligencją. Wszystkie te odmiany ataku przedstawiamy w serii trzech poradników, gruntownie omawiających jedno z najbardziej popularnych zagrożeń, jakie dotyka obecnie polskich internautów. Wyjaśniamy i obnażamy mechanizmy pułapek, które wyglądają nie tylko wiarygodnie i profesjonalnie, ale przede wszystkim niezwykle kusząco.

Pokazujemy, jak nie dać się w nie złapać!

 

Zbyt piękne, żeby było prawdziwe – nawet, jeśli chcielibyśmy inaczej

Wspólny mianownik trzech poradników stanowi socjotechnika, ponieważ podstawowym zabiegiem, jaki wykorzystują przestępcy w oszustwie na „fałszywe inwestycje”, jest gra na naszych emocjach. Roztaczają wizję szybkiego zysku lub wspaniałego dofinansowania, miraż łatwych pieniędzy, a w tle – drogę do realizacji naszych ambitnych planów i marzeń. Wygląda to trochę jak bajka „stoliczku, nakryj się”, ale w przeciwieństwie do bajki sprawia niezwykle wiarygodne wrażenie. Prawdopodobna historia, dobrze przygotowane grafiki, profesjonalna witryna internetowa – robi się groźnie. Ale najgroźniejsze jest to, że ze względu wzbudzone przez przestępców emocje sami chcemy w tę napotkaną „cudowną okazję” uwierzyć.

Nawet jeśli coś „zgrzyta”, coś wzbudza nasze wątpliwości, wiele osób będzie starać się o tym zapomnieć, tak jak goście w kasynie czy gracze na loterii wolą nie pamiętać o niewielkim, czy wręcz mikroskopijnym prawdopodobieństwie wygranej. Wizja, którą roztaczają przestępcy, jest po prostu zbyt kusząca.

Na ratunek musi nam przyjść zdrowy rozsądek. Miło jest pomarzyć, ale… pobudka! Nasz świat nie składa się ze świętych Mikołajów, którzy pragną jedynie tego, by rozdawać prezenty, gratisy i świetne okazje do zarobku! Prosta, choć przykra zasada: jeśli coś wygląda tak pięknie, że aż chcielibyśmy uwierzyć, że to prawda, to lepiej uszczypnąć się i obudzić, bo niemal na pewno mamy do czynienia z oszustwem. Obudzić się, zanim stracimy wszystkie oszczędności lub, co gorsza, weźmiemy jeszcze pożyczki i kredyty.

 

Nie warto być zbyt pewnym siebie

Bywa, że opowiadana przez przestępców historia jest podejrzanie i naiwnie prosta (wkładasz 100 zł – wyjmujesz 10 000 zł czy też spadek od nigeryjskiego księcia…), ale niech nie usypia to naszej czujności. Często fałszywe inwestycje na pierwszy rzut oka wcale nie przypominają lokaty finansowej, w której ktoś oferuje absurdalnie wysoką stopę zwrotu. To może być spreparowany zakup kryptowalut czy tokenów, inwestycja na egzotycznej giełdzie, obrót akcjami czy udziałami, ograniczona czasowo promocja na lokaty bankowe, specjalna edycja obligacji skarbu państwa, współudział w ważnej inwestycji albo też gwarantowane dofinansowanie należące się każdemu obywatelowi Polski (po symbolicznej wpłacie…). Nieraz sposób pomnożenia pieniędzy prezentowany przez przestępców jest wyjątkowy, okazyjny, ograniczony czasowo, a także trochę tajemniczy, skomplikowany, niezrozumiały, a przez to… niebezpiecznie wiarygodny. Na dodatek wiarygodność opowiadanej historii jest jeszcze wzmacniana na wiele sposobów – je także przedstawiamy i tłumaczymy w serii trzech poradników.

 

Czego dowiesz się z poradników na temat oszustw inwestycyjnych:

·        Czym są oszustwa inwestycyjne?

·        Jak rozpoznać fałszywe inwestycje?

·        Jak się chronić przed oszustwami inwestycyjnymi?

 

 

Z pewnością warto inwestować, warto pomnażać swój majątek i swoje oszczędności – ale przede wszystkim warto też należycie je chronić. Najlepszym sposobem obrony przed zagrożeniem, jakim są fałszywe inwestycje, jest wiedza o pułapkach i mechanizmach działania przestępców – dlatego zapraszamy do lektury tej serii poradników.

 

 

 

 

 

 

 

Projekt finansowany ze środków Ministra Cyfryzacji.

  • Artykuł wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiany z oficjalnym stanowiskiem Ministra Cyfryzacji.