Baza wiedzy

#CyberMajówka

Wszelkiego rodzaju wyjazdy wiążą się z wcześniejszymi rezerwacjami.

 

Według danych GUS w połowie zeszłego roku funkcjonowało w Polsce ok. 9,8 tysiąca turystycznych obiektów noclegowych, z których skorzystało w 2023 roku 36,2 mln turystów[1]. Jest to niemal 6% wzrost osób chętnych do rezerwowania miejsc w obiektach, w porównaniu z 2022 rokiem.

Co wystarczy zrobić żeby korzystać z dostępnych na rynku serwisów rezerwacyjnych? Założenie konta, wprowadzenie wymaganych danych i.. rezerwacja interesującej oferty. Wybór odpowiedniego miejsca jest ogromny. Serwisy kuszą ofertami z korzystnymi cenami, możliwością zmiany lub nawet odwołania rezerwacji, wieloma dodatkowymi atrakcjami.

O czym należy pamiętać? Wystarczy jednak chwila nieuwagi, pośpiech – najlepsze oferty znikają w mgnieniu oka! W takich momentach zapomina się o bezpieczeństwie, wyłącza czujność. Wiedzą o tym przestępcy szukający sposobów na wyłudzenie danych i pieniędzy.

 

Pamiętajmy, że narażeni na działania ze storny cyberprzestępców są nie tylko użytkownicy, ale także obiekty.

 

Jak się chronić? Odpowiedź na to pytanie można zaleźć w opracowanym przez ekspertki NASK cyklu #CyberMajówka:

 

1. Bezpieczne rezerwacje – jak się chronić i na co uważać przed dokonaniem rezerwacji.

Na rynku jest wiele stron i aplikacji, które ułatwiają rezerwację noclegów. Czasem chwila nieuwagi, pośpiech czy obawa przed utratą wymarzonej oferty może sprawić, że stracisz oszczędności całego życia! Na co zwracać uwagę przed dokonaniem rezerwacji, jak sie chronić. To wszystko w naszym artykule "Bezpieczne rezerwacje".

 

2. Bezpieczne obiekty – w jaki sposób zwiększyć bezpieczeństwo obiektu.

Dlaczego obiekty noclegowe są szczególnie narażone na ataki cyberprzestępców? Dane gromadzone przez różnego rodzaju firmy, instytucje – także obiekty noclegowe – są łakomym kąskiem. Jest wiele sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa obiektu, o tym w naszym artykule "Bezpieczne obiekty".

 

 

 

 

 

Projekt finansowany ze środków Ministra Cyfryzacji.

  • Artykuł wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiany z oficjalnym stanowiskiem Ministra Cyfryzacji.

 

 


[1] Więcej o wykorzystaniu turystycznych obiektów noclegowych w 2023 roku dostępnych na stronie Głównego Urzędu Statystycznego: https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/kultura-turystyka-sport/turystyka/wykorzystanie-turystycznych-obiektow-noclegowych-w-2023-roku,18,2.html [dostęp: 29.04.2024 r.]