Baza wiedzy

Poradnik wakacyjny

Z niecierpliwością czekasz na czas wakacyjnej beztroski i odpoczynku? Cyberprzestępcy również. Tracimy czujność, podekscytowani możliwością relaksu i odpoczynku od codziennych spraw. Stajemy się mniej uważni, a przede wszystkim bardziej podatni na różnego rodzaju manipulacje.

Podczas wakacji większość z nas pragnie oderwać się od rutyny, korzystając z okazji do podróżowania, odkrywania nowych miejsc i spędzania czasu z rodziną oraz przyjaciółmi. Ta zmiana trybu życia wiąże się z większą otwartością na nowe doświadczenia, co niestety może prowadzić do obniżenia naszej ostrożności. Cyberprzestępcy doskonale zdają sobie z tego sprawę i wykorzystują to na swoją korzyść, intensyfikując swoje działania właśnie w okresie wakacyjnym.

Niespodziewana wiadomość od obiektu noclegowego z rzekomymi problemami z naszą rezerwacją, wyjątkowe oferty noclegowe, niespodziewana wiadomość od znajomego z prośbą o pożyczkę – to tylko wybrane przykłady scenariuszy, za pomocą których cyberprzestępcy mogą próbować wyłudzić nasze dane lub nakłonić nas do podjęcia działań, które nam zaszkodzą.

 

Również media społecznościowe, na których chętnie dzielimy się zdjęciami z wakacji, aktualizujemy statusy i informujemy znajomych o naszych planach, mogą zostać wykorzystane przez cyberprzestępców.  

 

„Podczas wakacji, kiedy nasze myśli krążą wokół relaksu i odpoczynku, nie zapominajmy o cyberhigienie. Zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa, zasada ograniczonego zaufania, zdrowy rozsądek i dbałość o naszą prywatność w mediach społecznościowych, mogą uchronić nas przed niechcianymi konsekwencjami. Cyberprzestępcy nie biorą urlopu, dlatego nasza czujność powinna być na najwyższym poziomie"- radzi Anna Kwaśnik, ekspertka NASK.

 

Zachęcamy do zapoznania się z poradnikiem, przygotowanym przez ekspertki NASK,  w którym omówiliśmy najważniejsze zagadnienia związane z bezpieczeństwem w okresie wakacyjnym. Sprawdź, jak zadbać o siebie i swoich bliskich!

 

 

Życzymy (cyber)bezpiecznych wakacji!