Zrozumienie istoty zagrożeń oraz wdrożenie podstawowych zasad cyberhigieny są dziś nieodzowne, aby skutecznie chronić dane, zasoby i reputację organizacji. W odpowiedzi na te potrzeby został opracowany pakiet materiałów edukacyjnych poświęcony podstawowym cyberzagrożeniom i zasadom cyberhigieny, który może znacząco pomóc firmom i instytucjom w podnoszeniu świadomości oraz zwiększaniu poziomu bezpieczeństwa w cyfrowym świecie.
Pakiet edukacyjny zawiera praktyczne wskazówki dotyczące rozpoznawania i unikania najczęstszych zagrożeń, takich jak wiadomości phishingowe, złośliwe oprogramowanie czy dezinformacja. Zawiera również konkretne porady w zakresie codziennych praktyk cyberhigieny, takich jak zarządzanie hasłami, regularne aktualizacje oprogramowania czy bezpieczne korzystanie z internetu. Dzięki przystępnej formie i jasnym wyjaśnieniom, poradnik jest skierowany zarówno do specjalistów IT, jak i do pracowników, którzy nie mają technicznego wykształcenia, ale odgrywają kluczową rolę w ochronie danych organizacji.
„Każda organizacja, niezależnie od wielkości, musi dziś funkcjonować w dynamicznie zmieniającym się środowisku cyfrowym. Cyberzagrożenia nie są już tylko problemem dużych korporacji – ataki coraz częściej kierowane są także na małe i średnie firmy oraz instytucje publiczne. Nasz pakiet edukacyjny to praktyczne narzędzie, które może być pomocne w tworzeniu kultury bezpieczeństwa w organizacji” – podkreśla Anna Kwaśnik, ekspertka ds. budowania świadomości cyberezpieczeństwa w NASK.
W ramach pakietu powstały artykuły, które dokładnie omawiają poszczególne zagadnienia, a także materiały graficzne (tj. plakaty w formacie A3), które można pobrać, wydrukować i swobodnie dystrybuować wśród pracowników, aby promować zasady cyberhigieny i zwiększać świadomość na temat cyberzagrożeń.
Socjotechnika, czyli inżynieria społeczna
Ataki typu Buisness E-mail Compromise
Sztuczna inteligencja a oszustwa internetowe
Era dezinformacji - jak się chronić przed manipulacją?
Bezpieczeństwo oprogramowania – porady dla administratorów
Ransomware i inne szkodliwe oprogramowanie
Bezpieczeństwo poczty elektronicznej
Bezpieczeństwo wideokonferencji
Bezpieczeństwo kont w mediach społecznościowych
Zewnętrzne nośniki danych i inne urządzenia podłączane do komputera
Bezpieczeństwo urządzeń mobilnych
Zapraszamy do zapoznania się z materiałami i dzieleniem się wiedzy z pracownikami.
Projekt finansowany ze środków Ministra Cyfryzacji.
- Artykuł wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiany z oficjalnym stanowiskiem Ministra Cyfryzacji.