Baza wiedzy

Phishing

Phishing to metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji (np. danych logowania, danych karty kredytowej), zainfekowania komputera szkodliwym oprogramowaniem czy też nakłonienia ofiary do określonych działań.

Phishing jest bardzo prostym rodzajem ataku cybernetycznego. Nie wymaga szukania luk w zabezpieczeniach, ani posiadania zaawansowanej wiedzy technicznej. Phishing bazuje na najsłabszym ogniwie ochrony sieci komputerowej, czyli błędach użytkownika. Twórcy fałszywych informacji podszywają się pod realnie istniejące instytucje, nakłaniając użytkownika do udzielenia osobistych informacji.

 

Phishing - nie daj się złowić!

 

 

Czym jest PHISHING i jak nie dać się nabrać na podejrzane wiadomości e-mail oraz SMS-y? - materiały edukacyjne udostępniane bezpłatnie przez instytucje rządowe i administrację publiczną (https://www.gov.pl/web/baza-wiedzy)

 

 

Phishing - nie daj się złowić! - artykuł (Fundacja Wiedza To Bezpieczeństwo) w ramach kampanii edukacyjnej Potencjalnie nieBezpieczni)